"Każdy z 365 dni powinien być dniem praw dziecka"

Polska
"Każdy z 365 dni powinien być dniem praw dziecka"
Pixabay.com alteredego

"Prawa dziecka nigdy nie stały i nie stoją w opozycji do praw osób dorosłych - są tak samo prawami człowieka" - pisze Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak z okazji obchodzonego 20 listopada Światowego Dnia Dziecka. Zachęca do udziału w akcji #GoBlue, w ramach której można wesprzeć działania na rzecz przestrzegania praw najmłodszych.

Światowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 r. w celu promowania świadomości wśród dzieci i poprawy ich dobrobytu.

 

Wybór tej daty jest nieprzypadkowy, ponieważ 64 lata temu na XIV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęto Deklarację Praw Dziecka, a 55 lat później Konwencję o prawach dziecka. W tym roku Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF w ramach obchodów tego dnia zorganizował akcję, w której zachęca rodziców, nauczycieli, przywódców rządowych, działaczy społecznych do upowszechnienia Światowego Dnia Dziecka i wzięcia udziału w akcji #GoBlue.

 

Akcja polega podpisaniu się pod petycją wzywającą wezwać światowych liderów, by zobowiązali się do przestrzegania praw każdego dziecka i przyznali, że prawa te nie podlegają negocjacjom, a także do okazania wsparcia dla tych działań poprzez ubranie niebieskich strojów w tym dniu.

 

 

W Polsce 20 listopada obchodzony jest także Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie - na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w 2014 roku - podjął Sejm.

 

"Nie ma dzieci - są ludzie"

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ma uświadomić najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomnieć, że mają tych praw zawsze przestrzegać. - Chciałbym, żeby każdy z 365 dni był dniem dziecka i dniem praw dziecka - podkreśla Marek Michalak, przypominając, że uchwalenie tego dziecięcego święta ma zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat.

 

W liście napisanym z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak kieruje słowa także do dorosłych:

 

"Prawa dziecka nigdy nie stały i nie stoją w opozycji do praw osób dorosłych – są tak samo prawami człowieka. Nie są one żadnym dodatkiem do systemu ochrony praw człowieka, ale równorzędnym i niezbędnym jego elementem. Uszlachetniają ten system i czynią, że wszystkie dzieci są bezpieczniejsze. Uczmy zatem dzieci ich praw i tego jak w mądry sposób z nich korzystać. Chciałbym aby prawa dziecka były dla wszystkich dorosłych codziennością, oczywistością i nie podlegały kontestacji, gdyż służą one jedynie ochronie dobra najmłodszych.  

 

W tym szczególnym dniu pragnę przypomnieć przesłanie Ireny Sendlerowej, której rok obecnie obchodzimy: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. – tym Dobrem we współczesnym świecie może być ochrona praw najmłodszych oraz traktowanie ich z należnym szacunkiem, nie tylko dzisiaj, ale przez każdy dzień w roku" - napisał rzecznik.

ked/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie