CBA przeszukało mieszkanie b. szefa KNF Marka Chrzanowskiego

Polska

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali mieszkanie Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego - informuje RMF FM. Przeszukania dokonano na wniosek prokuratury z Katowic, która prowadzi śledztwo ws. afery KNF.

Funkcjonariusze CBA przeszukali wcześniej gabinety w siedzibie KNF-u. Z domu Chrzanowskiego wzięli m.in. dokumenty i nośniki elektroniczne.

Do przeszukania miało dojść 14 listopada.

 

Wcześniej CBA przeszukało gabinety w kilku departamentach w siedzibie KNF. Tam agentom udało się przejąć m.in. taśmy, na których zarejestrowane są wielogodzinne negocjacje prowadzone z bankami należącymi do Leszka Czarneckiego.

 

"Próbują wywołać popłoch i panikę, nie rozumiem ich intencji"

 

Wypowiadająca się o aferze KNF rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska skomentował: - Ci, którzy próbują wywołać popłoch i panikę, nie rozumiem ich intencji.

 

Kiedy zwrócono jej uwagę, że minister Jadwiga Emilewicz sama przyznała, że "mamy kryzys" odparła: - Ja nie słyszałam tej wypowiedzi, trudno mi ją komentować. Ja mogę powiedzieć jedno - rząd polski, premier Morawiecki, podjął w momencie, kiedy padł cień podejrzenia na funkcjonariusza publicznego, działania natychmiastowe. Ja nie widziałam do tej pory szefa rządu, który w ciągu 24 godzin ściąga z drugiego końca świata byłego już szefa KNF, przyjmuje jego dymisję i wyznacza nowego.

 

 

Żaryn: CBA przeszukało mieszkanie Chrzanowskiego i siedzibę KNF

 

- RMF24 pisze o wejściu @CBAgovPL do mieszkania b. Przewodniczącego #KNF. Rzeczywiście czynności te były realizowane, ale 14 listopada! #CBA weszło równocześnie do siedziby KNF i mieszkania b. Przewodniczącego. Zabezpieczono dokumenty na potrzeby śl. - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

- Nie przeszukujemy we wtorek żadnych pomieszczeń w śledztwie dot. KNF. Takich przeszukań dokonaliśmy już wcześniej - 14 listopada - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

 

- Przeszukaliśmy wówczas m.in. gabinet i mieszkanie b. szefa KNF - dodał.

 

Dokumenty zostały wówczas uzyskane również w kilku departamentach KNF, wydał je dyrektor generalny Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego - wynika z informacji PAP.

 

W zeszłą środę agenci z warszawskiej delegatury CBA, któremu prokuratura powierzyła prowadzenie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez b. przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego, zabezpieczyli materiały dowodowe.

 

- Zabezpieczamy dokumenty i pliki - protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące postępowania naprawczego w Getin Banku, aktualizacji tego programu naprawczego, ochrony kapitału Getin Banku oraz posiedzeń KNF dotyczących sytuacji w Idea Banku, w szczególności nabycia udziałów w GetBack SA oraz sprzedaży obligacji GetBack - mówił wówczas Kaczorek.

 

Afera KNF

 

"Gazeta Wyborcza" napisała w miniony wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

 

W miniony wtorek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął. Pełniącym obowiązki szefa KNF został Marcin Pachucki. W poniedziałek Czarnecki złożył zeznania w katowickiej prokuraturze.

 

WIDEO: "To mnie najbardziej niepokoi". Komorowski o osobistym nadzorze Ziobry nad sprawą afery KNF

 

dro/grz/ RMF FM, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie