Giertych ma przedstawić kolejną taśmę ws. afery KNF. Rzecznik KNF: zarzuty bezpodstawne

Polska

"Na taśmie słychać i widać, jak przedstawiciele urzędu państwowego bez żenady potwierdzają, że wiedzą o planie przejęcia banku za złotówkę" - napisał na Facebooku adwokat Roman Giertych. Jak poinformował, w nagranej rozmowie mieli brać udział: Leszek Czarnecki, Marek Chrzanowski i inni przedstawiciele KNF. Taśma ma trafić do prokuratury. W ocenie Urzędu KNF zarzuty mec. Giertycha są bezpodstawne.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

 

 We wtorek po południu Marek Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął.

 

"Plan Zdzisława"

 

Teraz mec. Roman Giertych, pełnomocnik Czarneckiego, zapowiada złożenie do prokuratury kolejnego nagrania. "Taśma nr 2. Plan Zdzisława Sokala" - napisał adwokat na Facebooku i poinformował, że nagranie jest późniejsze niż pierwsza taśma i powstało w lipcu tego roku.

 

"W poniedziałek złożę w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br. Marek Chrzanowski wiedział już wówczas, że jego oferta korupcyjna została odrzucona. Przeszedł więc do realizacji jak to nazwał »planu Zdzisława«" - poinformował Giertych.

 

Prawnik podkreślił, że "taśma nr 2" to nagranie wideo. "Na taśmie słychać i widać, jak przedstawiciele urzędu państwowego bez żenady potwierdzają, że wiedzą o planie przejęcia banku za złotówkę. Zupełnie otwarcie potwierdzają też, że ten członek komisji brutalnie naciskał na audytora, aby podwyższył wymogi kapitałowe wobec Getin Noble Bank S.A., a oni wykorzystując fakt, że takie naciski zostały zrobione przedstawiają z otwartym cynizmem swój zamiar podejmowania takich decyzji, które doprowadzą do tego przejęcia" - czytamy we wpisie Giertycha.

 

 

"Znacznie poważniejsze niż »zwykła« korupcja"

 

Jak stwierdził Giertych, na nagraniu "nieśmiertelna prawda z »Misia«: »nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobisz« jest otwarcie przedstawiana, tylko że dotyczy banku, a nie płaszcza".

 

"Być może brutalne działania Chrzanowskiemu miały jeszcze skłonić dr Czarneckiego do rozważenia zaproponowanej oferty korupcyjnej" - stwierdził Giertych (pisownia oryginalna - red.).

 

Jak dodał, "Marek Chrzanowski jest tak pewien swego, że zapewnia L. Czarneckiego, że nikt go do końca trzyletniej kadencji nie może odwołać. Nawet premier". 

 

"W moim przekonaniu drugie zawiadomienie które przedstawiłem jest znacznie poważniejsze niż »zwykła« korupcja w wykonaniu szefa KNF" - podkreślił mecenas.

 

"Przesłuchany musi zostać Andrzej Duda"

 

Giertych nawiązał także do słów prezydenta Andrzej Dudy, który stwierdził, że jego przedstawiciel w KNF Zdzisław Sokal "chciał podejmować słuszne działanie".

 

"Staje bowiem zasadnicze pytanie: czy mieliśmy do czynienia z działaniami poszczególnych członków KNF, czy zabór banku był planem o charakterze polityczno-gospodarczym. Stąd jednym z najważniejszych świadków, którzy muszą być przesłuchani przez prokuraturę w Katowicach będzie Andrzej Duda - prezydent RP" - stwierdził pełnomocnik Czarneckiego.


"Taśma z zapisem realizacji planu Zdzisława Sokala wraz z oryginalnym nośnikiem zostanie przedłożona w poniedziałek do akt toczącego się śledztwa (wbrew krążącym plotkom rozmowa L. Czarneckiego z prezesem NBP nie została nagrana)" - napisał Giertych.

 

Przesłuchanie w poniedziałek

 

"GW" przytoczyła we wtorek słowa Chrzanowskiego dotyczące Sokala. - Między nami, to Zdzisław ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy i nas atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku u prezydenta, u premiera. No, ja zrobię wszystko, żeby doprowadzić do wyjaśnienia tej sytuacji, bo to nie jest postawa, jak pan widzi, szczególnie zdrowa, tak? - miał mówić Chrzanowski.

 

W czwartek Prokuratura Krajowa zamieściła na stronie internetowej komunikat, w którym podkreśliła, że dotychczas pełnomocnik Czarneckiego złożył dwa "zawiadomienia o przestępstwie", a dopiero wraz z drugim, złożonym 13 listopada, załączony został nośnik pamięci.

 

Przesłuchanie przez wydział Prokuratury Krajowej w Katowicach Leszka Czarneckiego odbędzie się 19 listopada.

 

"Zarzuty mecenasa Giertycha są bezpodstawne"

 

- W ocenie Urzędu KNF zarzuty mecenasa Giertycha są bezpodstawne - napisał rzecznik KNF. Dodał, że na szczegółowe pytania nie może odpowiedzieć, ponieważ jest to "niemożliwe z uwagi na fakt, że ich zakres dotyczy działań nadzorczych UKNF i objęty jest ustawową tajemnicą zawodową, a także z uwagi na dobro czynności prowadzonych w tej sprawie przez właściwe służby".

zdr/msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie