Michał Dworczyk: nic nie wiem o planie przejęcia banków Czarneckiego

Polska

- Nie wiem nic o planie przejęcia banków Leszka Czarneckiego - mówił w programie "Graffiti" szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że przegłosowana przez Sejm poprawka umożliwiająca przejmowanie banków znajdujących się w kłopotach jest implementacją przepisów europejskich. Nie odpowiedział na pytanie, czy prace nad nią będą wstrzymane, ale nie zaprzeczył.

Prowadzący program Dariusz Ociepa zapytał, czy "rządzący mieli albo mają plan przejęcia banków Leszka Czarneckiego".

 

- Nic o takim planie nie wiem – odpowiedział szef KPRM.

 

- To słynny "plan Zdzisława" - zauważył Dariusz Ociepa.

 

Chodzi o słowa Marka Chrzanowskiego, byłego szefa KNF, które miały paść w rozmowie z bankierem Leszkiem Czarneckim. We wtorek przytoczyła je "Gazeta Wyborcza". "Między nami, to Zdzisław (Sokal – red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy i nas atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku u prezydenta, u premiera" - miał mówić Chrzanowski.

 

- Panie redaktorze, jako urzędnicy i politycy nie powinniśmy się opierać na doniesieniach medialnych. Jeśli ktoś chce brać na siebie odpowiedzialność za niepokój czy destabilizację rynku finansowego, to jest to postępowanie nieroztropne – odpowiedział Michał Dworczyk.

 

Poprawka dotycząca przejmowania banków

 

Dariusz Ociepa odniósł się do przegłosowania poprawki umożliwiającej przejmowanie zagrożonych banków bez zgody podmiotu przejmowanego, przegłosowanej przez Sejm i zaaprobowanej przez senacką komisję budżetu i finansów 16 listopada.

 

- Z drugiej strony forsujecie przepisy, które umożliwiają przejmowanie banków za symboliczną złotówkę. Czy dla czystości sprawy nie uważa pan, że prace nad tą poprawką powinny zostać wstrzymane? W tej chwili są w Senacie - zapytał prowadzący.

 

- A czy dla czystości sprawy nie uważa pan, że to trzeba wspomnieć, że jest to realizacja przepisów narzuconych przez Komisję Europejską, bo w przeciwnym razie wprowadzamy widzów w błąd? W kontekście obecnej sytuacji banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego poprawka nie ma na te podmioty żadnego wpływu - odparł Michał Dworczyk.

 

- Nie zatrzymacie tego, panie ministrze? - pytał Dariusz Ociepa.

 

- Poprawka jest implementacją przepisów europejskich, od początku była procedowana jawnie - mówił szef KPRM. 

 

"Gazeta Wyborcza" napisała w ubiegły wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

 

Mec. Roman Giertych zapowiedział, że w poniedziałek do prokuratury trafi taśma potwierdzająca istnienie "planu Zdzisława". Jak poinformował, w nagranej rozmowie mieli brać udział: Leszek Czarnecki, Marek Chrzanowski i inni przedstawiciele KNF. Taśma ma trafić do prokuratury. W ocenie Urzędu KNF zarzuty mec. Giertycha są bezpodstawne.

 

Odpowiedź do TSUE

 

Trybunał Sprawiedliwości UE w październiku zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i m.in. zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do 19 listopada przedstawione zostaną konkretne kroki, jakie zamierzają poczynić polskie władze w celu implementacji decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

Szef KPRM był pytany, w jaki sposób rząd zamierza dostosować się do zawieszenia przepisów o SN. Odparł, że tak jak zapowiedział premier Morawiecki, "dzisiaj taka odpowiedź zostanie przesłana".

 

- Na pewno będzie ta odpowiedź udzielona. Przed tym, zanim ona zostanie udzielona, nie chciałbym mówić o szczegółach z tym związanych - dodał Dworczyk.

mta/grz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie