Chrzanowski wezwany przez władze SGH, gdzie wykładał m.in. o korupcji

Polska
Chrzanowski wezwany przez władze SGH, gdzie wykładał m.in. o korupcji
PAP/Radek Pietruszka

Były przewodniczący KNF Marek Chrzanowski został poproszony o rozmowę z przedstawicielami Szkoły Głównej Handlowej, gdzie pracuje. - Nie ma tezy tego spotkania, ale sprawę trzeba wyjaśnić. Doniesienia medialne na temat b. szefa KNF są bardzo niepokojące i szokujące - powiedział w piątek rzecznik SGH Piotr Karwowski.

Rzecznik wyjaśnił, że nie będzie to spotkanie Chrzanowskiego z władzami uczelni, ale z władzami Kolegium Zarządzania i Finansów Kolegium to na SGH odpowiednik wydziału. Rzecznik potwierdził, że Marek Chrzanowski jest zatrudniony w uczelni na etat i prowadzi od lat zajęcia.

 

- Przełożonym pana Marka Chrzanowskiego w katedrze jest dziekan kolegium - wyjaśnił.

 

- Nie ma tezy tego spotkania, ale sprawę trzeba wyjaśnić.(...) Tu trzeba się dobrze zastanowić - dodał.

 

Informację o tym, że Chrzanowski został wezwany przez władze Szkoły Głównej Handlowej podało w piątkowy ranek radio RMF FM, dodając, że jeden z jego byłych studentów udostępnił wykład poświęcony "korupcji" - gdzie były już szef KNF rozróżniał jej typy i kategorie. O korupcji politycznej miał mówić m.in., że to "oferowanie stanowisk i korzyści w sektorze publicznym gospodarki".

 

Chrzanowski prowadził m.in. zajęcia dotyczące finansów publicznych, polityki gospodarczej i społecznej.

 

Afera KNF

 

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł.

 

Czarnecki nagrał spotkanie i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. We wtorek po południu Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął. Pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF został Marcin Pachucki.

 

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki - właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank - przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski proponował mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

 

Dr hab. Marek Chrzanowski to profesor nadzwyczajny SGH. Pracuje w Zakładzie Polityki Gospodarczej Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej. To część Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie