Nowe zawiadomienie ws. afery KNF. Dotyczy "lobbowania na rzecz upadłości Getin Banku" przez Sokala

Polska
Nowe zawiadomienie ws. afery KNF. Dotyczy "lobbowania na rzecz upadłości Getin Banku" przez Sokala
Polsat News

Do prokuratury zostało złożone drugie zawiadomienie ws. oskarżeń Leszka Czarneckiego wobec szefa KNF. Dotyczy ono doradcy prezydenta i prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisława Sokala - poinformował mec. Roman Giertych. Sokal "według zawiadomienia miał lobbować w KNF na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku i odkupienia go za symboliczną kwotę przez inny bank".

"Mecenas Roman Giertych (pełnomocnik Marka Chrzanowskiego - red.) udowadnia w zawiadomieniu, że 8 listopada sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo Bankowe, który przewiduje przejmowanie banków decyzją administracyjną KNF" - poinformowało Radio Zet.

 

Jak wynika ze stenogramów nagrania rozmowy Chrzanowskiego z Czarneckim, szef KNF mówił o negatywnym stanowiska wobec Getin Banku prezentowanym przez jednego wiceszefów KNF Zdzisława Sokala. Sokal jest także szefem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i doradcą prezydenta.

 

Marek Chrzanowski: Między nami, no to Zdzisław (Sokal red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków, i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli już ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy (...)

 

Leszek Czarnecki: Ale to jest sprzeczne z prawem.

Marek Chrzanowski: Jest sprzeczne z prawem, ale rozmawiamy przy pełnej dyskrecji, tak?"

 

- To jest propozycja ostateczna, która miała uzmysłowić Czarneckiemu, że czas jego biznesu w Polsce jest skończony - ocenił nagranie Grzegorz Cydejko, publicysta ekonomiczny.

 

Roman Giertych złożył dziś drugie zawiadomienie do prokuratury, właśnie ws. Zdzisława Sokala - który jego zdaniem chciał doprowadzić do upadłości Getin Banku. Jak dowiedziały się "Wydarzenia" Zdzisław Sokal został wieczorem wezwany do pałacu prezydenckiego.

 

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego przewodniczący KNF, w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. O sprawie napisał też we wtorek "Financial Times".

 

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

 

Chrzanowski złożył dymisję

 

Chrzanowski poinformował we wtorek po południu, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji, którą już przyjął premier.

 

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek, że w godzinach porannych wydał polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego.

 

"Wskazałem też wstępną kwalifikację prawną, art. 231 par. 2 Kodeksu karnego. To jest przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią" - podał Ziobro. Powtórzył, że "jest to wstępna kwalifikacja, która w trakcie prowadzonego śledztwa może ulegać zmianie".

 

KNF: Idea Bank na liście ostrzeżeń publicznych

 

Już po konferencji Zbigniewa Ziobry rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski poinformował o wpisaniu Idea Banku (jednego z banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego) na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

 

Bank został wpisany na listę w związku z prowadzeniem działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych. Był też jednym z podmiotów oferujących obligacje spółki GetBack.

"Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Regionalnej w Warszawie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego)" - czytamy w komunikacie KNF.

mta/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie