Ustalono datę przesłuchania Leszka Czarneckiego ws. afery KNF

Polska

Przesłuchanie przez wydział Prokuratury Krajowej w Katowicach Leszka Czarneckiego w piątek nie odbędzie się, ponieważ Czarnecki przebywa poza krajem; Prokuratura wyznaczyła nowy termin przesłuchania na 19 listopada - poinformowała Prokuratura Krajowa. Biznesmen będzie pierwszą osobą, którą przepytają śledczy ws. afery KNF.

"Przesłuchanie pokrzywdzonego Leszka Czarneckiego ustaliłem z prokuraturą na pon. godz. 11 w Katowicach" - napisał Giertych na Twitterze.

"Prokuratura Krajowa informuje, iż w zaplanowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Katowicach terminie - 16.11.2018 r., przesłuchanie Leszka Czarneckiego niestety nie odbędzie się. Do czynności tej nie dojdzie, mimo wcześniejszych zapewnień jego pełnomocnika - adw. Romana Giertycha, o możliwości wykonania przesłuchania w uzgodnionym z nim terminie, ponieważ Leszek Czarnecki przebywa poza krajem" - napisała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

 

"Prokuraturę poinformował o tym w dniu dzisiejszym adw. Roman Giertych, wnosząc o zmianę terminu przesłuchania. Prokuratura podjęła czynności mające na celu zweryfikowanie informacji o pobycie Leszka Czarneckiego poza granicami Polski" - wskazała Prokuratura.

 

Niezależnie od tego prokuratura wyznaczyła nowy termin przeprowadzenia czynności przesłuchania Leszka Czarneckiego na dzień 19.11.2018 r. - dodano w komunikacie.

 

"Leszek Czarnecki przebywa poza krajem"

 

Potwierdziła to Prokuratura Krajowa w komunikacie wydanym w czwartek wieczorem: "Prokuratura Krajowa informuje, iż w zaplanowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Katowicach terminie - 16.11.2018 r., przesłuchanie Leszka Czarneckiego niestety nie odbędzie się. Do czynności tej nie dojdzie, mimo wcześniejszych zapewnień jego pełnomocnika - adw. Romana Giertycha, o możliwości wykonania przesłuchania w uzgodnionym z nim terminie, ponieważ Leszek Czarnecki przebywa poza krajem".

 

Przesłuchanie Czarneckiego będzie miało związek z wtorkowymi doniesieniami "Gazety Wyborczej". Dziennik napisał, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

 

We wtorek po południu Marek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. 

 

Spotkanie premiera ze służbami 

 

Tego samego dnia wieczorem premier Mateusz Morawiecki spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro oraz szefami służb - ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą.

 

W czwartek przed południem premier Mateusz Morawiecki powierzył pełnienie obowiązków przewodniczącego KNF Marcinowi Pachuckiemu, dotychczasowemu zastępcy szefa KNF. Pachucki będzie sprawował tę funkcję do czasu powołania nowego przewodniczącego KNF.

 

Pierwotnie informowano, że przesłuchanie Czarneckiego ma się odbyć w najbliższy piątek.

 

WIDEO: Nowoczesna składa zawiadomienie ws. Biereckiego. Senator odpowiada wnioskiem ws. Lubnauer 

 

 

ml/zdr/grz/ Polsat News, PAP, money.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie