Premier o Grzegorzu Kowalczyku w radzie nadzorczej GPW: to rekomendacja ze strony NBP

Polska
Premier o Grzegorzu Kowalczyku w radzie nadzorczej GPW: to rekomendacja ze strony NBP
PAP/ Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki z premierem Czech Andrejem Babiszem.

Premier Mateusz Morawiecki był w czwartek w Pradze, gdzie uczestniczył w polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych. Podczas briefingu po spotkaniu szefa polskiego rządu z premierem Czech Andrejem Babiszem, dziennikarz agencji Reuters zapytał go o Grzegorza Kowalczyka.

- Czy pan polecił pana Kowalczuka (Grzegorza Kowalczyka - red.) na giełdę warszawską, do zarządu (rady nadzorczej - red.) giełdy warszawskiej? Czy jest też jakiś pomysł, kto mógłby go zastąpić? - zapytał premiera Morawieckiego reporter Reutera. 


- Ta rekomendacja tego pana, o którego pan zapytał, to jest rekomendacja ze strony NBP - odpowiedział szef polskiego rządu. Nie odniósł się do drugiej części pytania, ponieważ Kowalczyk od czerwca 2017 r. nie zasiada już w radzie nadzorczej GPW.

 

Nazwisko Grzegorza Kowalczyka, prawnika z Częstochowy, pojawiło się w opisanej przez "Gazetę Wyborczą" rozmowie właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego z byłym już szefem KNF Markiem Chrzanowskim. 

 

Według "Wyborczej" z opisanej rozmowy z marca 2018 r. wynika, że Chrzanowski proponował Czarneckiemu m.in. usunięcie z KNF przedstawiciela prezydenta Zbigniewa Sokala (jest zwolennikiem przejęcia banków przez państwo), złagodzenie skutków finansowych tzw. stopy podwyższonego ryzyka, a także "życzliwe podejście KNF i Narodowego Banku Polskiego" do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.


"W zamian bankier miałby zatrudnić prawnika wskazanego przez Chrzanowskiego (Kowalczyka - red.)" - napisała "GW".

 

Grzegorz Kowalczyk jest członkiem Rady Nadzorczej Plus Banku, do której został powołany w końcu lipca po wygaśnięciu kadencji poprzedniej rady. Rekomendował go ówczesny przewodniczący KNF.

 

"Najważniejsze zagadnienia z zakresu bieżącej polityki unijnej"

 

Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech Andrejem Babiszem po zakończeniu polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych w Pradze szef polskiego rządu powiedział, że tematem rozmów były "najważniejsze zagadnienia z zakresu bieżącej polityki unijnej". Wymienił w tym kontekście zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, wieloletnie ramy finansowe, implikacje Brexitu, pakiet mobilności oraz sprawy związane z polityką migracyjną.

 

Morawiecki dodał, że przedmiotem rozmów premierów Polski i Czech była także współpraca w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. - W tym kontekście przedstawiłem po raz kolejny polskie stanowisko w sprawie Nord Stream 2 - oświadczył.

 

- Obrady były bardzo dobre; liczę, że te pozytywne efekty służyć będą w najbliższym czasie naszym państwom i obywatelom - podkreślił premier.

prz/dro/ rp.pl, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie