Posłowie PO weszli do Ministerstwa Finansów w związku z aferą KNF

Polska

Troje posłów PO weszło w czwartek rano z kontrolą poselską do ministerstwa finansów. - Rozpoczynamy kontrolę poselską w Ministerstwie Finansów w związku z działalnością Marka Chrzanowskiego i osób z nim powiązanych - poinformował poseł PO Cezary Tomczyk.

Do ministerstwa weszli posłowie: Cezary Tomczyk, Marta Golbik i Jarosław Urbaniak. Jak podało biuro prasowe PO, parlamentarzyści weszli do resortu "w celu zabezpieczenia dokumentów w związku z aferą KNF".

 

"Żądamy ujawnienia korespondencji oraz innych dokumentów dotyczących słynnej poprawki »Bank za złotówkę«" - napisali posłowie. Chodzi o przyjętą przez Sejm 9 listopada poprawkę, która pozwala "jednym bankom przejmowanie innych banków na podstawie decyzji administracyjnej Komisji Nadzoru Finansowego". Poprawka została zaproponowana przez posłów PiS dwa dni wcześniej.

 

Rzecznik MF: odpowiemy na pytania posłów wizytujących ministerstwo

 

- Ministerstwo Finansów odpowie niezwłocznie na pytania posłów, choć dotyczą one także innych organów niż MF - poinformował rzecznik MF Paweł Jurek, komentując wizytę kontrolną posłów Platformy w resorcie.

 

"Przyjmujemy pytania. Oczywiście MF odpowie na nie niezwłocznie zgodnie z prawem. Zwracamy jednak uwagę, że dotyczą one także innych organów niż MF. Ponadto to szeroki zakres dokumentacji" - napisał rzecznik na twitterze.

 

 

Rzeczniczka Nowoczesnej zauważyła w środę, że wprowadzenie poprawki "zbiega się w czasie" z zawiadomieniem do prokuratury złożonym w imieniu właściciela Getin Noble Leszka Czarneckiego dot. złożonej mu propozycji korupcyjnej.

 

Pytana w środę o tę kwestię rzeczniczka PiS Beata Mazurek tłumaczyła, że prace nad ustawą "były pracami jawnymi", a "poprawka, która wzburza opozycję, a w szczególności PO, nie budziła żadnych kontrowersji". Dodała, że poprawka jest związana z wdrożeniem dyrektywy unijnej, "więc byliśmy zobowiązani ją przyjąć".

 

We wtorek po południu Marek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął. Miało to związek z wtorkową publikacją "Gazety Wyborczej", która napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł.

 

Także we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że we wtorek rano polecił wszcząć śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Podkreślił też, że od długiego czasu prokuratura "jest zainteresowana" działaniami niektórych podmiotów z grupy Getin. 

 

mta/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie