Ukraina: szybki wzrost zachorowań na odrę w obwodzie lwowskim

Świat
Ukraina: szybki wzrost zachorowań na odrę w obwodzie lwowskim
pixabay/dfuhlert

W obwodzie lwowskim szybko wzrasta liczba ludzi chorych na odrę. W szpitalu obwodowym we Lwowie znajduje się obecnie 214 osób z objawami tej choroby - poinformowały w środę media na Ukrainie.

W ostatnim tygodniu odrę zdiagnozowano u prawie 489 osób; w tygodniu poprzednim było ich 299 - przekazał lwowski portal Zaxid.net (czyt. Zachid.net).

 

70 proc. nie było szczepionych

 

Od początku roku na terenie obwodu lwowskiego na odrę zachorowało 6,3 tys. ludzi. Jak pisze Radio Swoboda, około 70 proc. z nich nie było szczepionych, a 11 proc. przyjęło jedną dawkę szczepionki.

 

W skali całej Ukrainy od początku bieżącego roku na odrę zachorowało ponad 35 tys. osób; zdecydowana większość z nich nie była szczepiona. Ministerstwo zdrowia Ukrainy oświadczyło w zeszłym tygodniu, że szczepionki dostępne są we wszystkich regionach kraju, a do placówek ochrony zdrowia przesłano ponad 700 tys. preparatów przeciwko tej chorobie.

 

Zmarło 15 osób

 

Według resortu od początku 2018 roku na Ukrainie w następstwie odry zmarło 15 osób: 11 dzieci i czworo dorosłych. Najwięcej zachorowań na odrę wystąpiło w obwodach: lwowskim, iwano-frankiwskim i zakarpackim.

 

Na Ukrainie od sierpnia ub.r. działa sztab Ministerstwa Ochrony Zdrowia, który zajmuje się tą chorobą. We wrześniu ub.r. przeprowadzono szczepienia dzieci do dziewiątego roku życia, a od czerwca bieżącego roku działania te objęły wszystkie grupy dzieci. W czerwcu ministerstwo wydało rozporządzenie, zgodnie z którym szczepienia dla dorosłych przeciw odrze są darmowe.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie