Odra w Świętokrzyskiem. Zarażeni mogą być pracownicy kilku szpitali

Technologie

Zagrożenie epidemiologiczne istnieje w kilku szpitalach na terenie woj. świętokrzyskiego. Dyrektorzy tych placówek izolują pracowników, którzy mieli kontakt z zarażoną odrą pielęgniarką. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze odsuniętych od pracy zostało 12 pielęgniarek, a w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy objętych kwarantanną zostało 20 pracowników.

Dyrektorzy szpitali izolują pracowników, którzy wzięli udział w egzaminie w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach - podaje portal echodnia.pl.

 

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, mogli mieć tam styczność z chorą studentką, która pracuje też jako pielęgniarka w szpitalu i prawdopodobnie zaraziła się od jednego z pacjentów.

 

Zarażać mogła studentka

 

- Od pracy odsunęliśmy dwanaście pielęgniarek. Trzy z nich mają potwierdzone szczepienia, jedna została zaszczepiona, wobec ośmiu jesteśmy w trakcie umawiania wizyt na pobranie testów na przeciwciała i wtedy będziemy wiedzieli, co dalej robić - powiedziała Polsat News Marzena Bałtowska-Gołuch, zastępca dyrektora szpitala w Czerwonej Górze.

 

W Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy objętych kwarantanną zostało 20 pracowników. - Dotyczy to całej grupy, która brała udział w egzaminie, choć ryzyko zachorowania jest zróżnicowane. Wiadomo, że nie każda z tych osób miała bliższą styczność z zarażoną studentką - wyjaśniła Bogusława Cwalina-Rzadkowska, zastępca dyrektora do spraw pielęgniarstwa w Centrum Psychiatrii. 

 

Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach już kilka dni temu kwarantanną miało zostać objętych aż 27 osób, a w placówce powołano sztab kryzysowy. Istniało ryzyko, że tamtejszy SOR zostanie czasowo zamknięty.

 

- W tej grupie są pielęgniarki i pielęgniarz z różnych oddziałów naszego szpitala. W ostatnich dniach mieli kontakt z osobą chorą na odrę. Dlatego służby sanitarne uznały, że mogli zarazić się tym wirusem. Nasi pracownicy zostali objęci kwarantanną do 7 lipca - poinformowała polsatnews.pl rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.

 

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy

 

Rzeczniczka dodała, że kolejnych kilkudziesięciu pracowników lecznicy otrzymało telefonicznie informację, iż także muszą się poddać izolacji domowej.

 

- Mieli także kontakt z osobą chorą na odrę. Z naszych informacji wynika, że w tej grupie jest wielu pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kwarantanna ma dotyczyć zarówno lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, jak i personelu pomocniczego - powiedziała Mazur-Kałuża.

 

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach Grażyna Majewska podkreśla, że wszystkie osoby, które w wieku dziecięcym zostały zaszczepione przeciw odrze dwiema dawkami mogą czuć się bezpiecznie.

 

Wzrost zachorowań

 

W ostatnim czasie w Europie znacznie wzrosła liczba przypadków odry. Lekarze twierdzą, że to m.in. efekt coraz bardziej aktywnych grup tzw. antyszczepionkowców.

 

- W Polsce od początku roku do 15 czerwca stwierdzono w sumie 71 przypadków zachorowań. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku były 24 przypadki - poinformował polsatnews.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Odra jest choroba zakaźną wywoływaną przez wirus odry, który przenoszony jest drogą kropelkową, powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z chorą osobą.

 

echodnia.pl, polsatnews.pl, Polsat News

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie