Odra w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. SOR będzie jednak przyjmował pacjentów

Polska
Odra w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. SOR będzie jednak przyjmował pacjentów
WSZ Kielce

SOR w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach nie wstrzyma od czwartku przyjmowania pacjentów, jak zapowiadano. Wcześniejsza decyzja wynikała z zagrożenia epidemiologicznego odrą. - Otrzymaliśmy zapewnienie, że mniej pracowników zostanie objętych kwarantanną - powiedziała rzecznik szpitala. Domowej izolacji miało się poddać 27 pracowników lecznicy. W szpitalu powołano sztab kryzysowy.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach podjął w środę decyzję, że 27 pracowników WSZ w Kielcach musi przerwać pracę i poddać się izolacji domowej.

 

- W tej grupie są pielęgniarki i pielęgniarz z różnych oddziałów naszego szpitala. W ostatnich dniach mieli kontakt z osobą chorą na odrę. Dlatego służby sanitarne uznały, że mogli zarazić się tym wirusem. Nasi pracownicy zostali objęci kwarantanną do 7 lipca - poinformowała polsatnews.pl rzecznik szpitala Anna Mazur-Kałuża.

 

Rzeczniczka dodała, że kolejnych kilkudziesięciu pracowników lecznicy otrzymało telefonicznie informację, iż także muszą się poddać izolacji domowej. - Mieli także kontakt z osobą chorą na odrę. Z naszych informacji wynika, że w tej grupie jest wielu pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ta kwarantanna ma dotyczyć zarówno lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, jak i personelu pomocniczego - powiedziała Mazur-Kałuża.

 

"Sytuacja jest bardzo dynamiczna"

 

W szpitalu powołano sztab kryzysowy. Na jego czele stanął dyrektor lecznicy Andrzej Domański, który podjął decyzję, że od godz. 7 w czwartek SOR w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wstrzymuje przyjmowanie pacjentów.

 

- Nie jesteśmy w stanie w tym momencie zapewnić wymaganej przepisami NFZ obsady kadrowej na SOR-ze. Co prawda kwarantanna dotyczy także pracowników innych oddziałów, ale tam na dzisiaj nie ma zagrożenia związanego z brakiem obstawy kadrowej. Dlatego podjęto decyzję dotyczącą tylko SOR-u. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i w zależności od rozwoju wypadków będziemy podejmowali dalsze kroki - mówiła Mazur-Kałuża.

 

Po ogłoszeniu decyzji przez sztab kryzysowy szpitala odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wzięli udział m.in. wojewódzki i powiatowy inspektorzy sanitarni oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.

 

- Podjęliśmy decyzję, że pracowników szpitala, którzy nam udowodnią, że byli szczepieni, przywrócimy do pracy. Uznamy w takim przypadku, że te osoby powinny być odporne na tę chorobą i nie powinny zachorować - powiedziała Grażyna Majewska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach.

 

- Po tym posiedzeniu otrzymaliśmy ustną deklarację, że mniejsza liczba pracowników zostanie objęta kwarantanną. W świetle powyższej obietnicy dyrektor szpitala uznał, że nie ma zagrożenia dotyczącego braku obsady na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W związku z tym w najbliższych godzinach nie będzie wprowadzonej przerwy w udzielaniu świadczeń na tym oddziale - zapewniła Mazur-Kałuża.

 

Zachorowały cztery osoby

 

Według kieleckiego portalu echodnia.pl z powodu odry hospitalizowane były cztery osoby: dwóch pacjentów dorosłych w Klinice Chorób Zakaźnych i dwoje dzieci w części pediatrycznej.

 

Jeden z dorosłych pacjentów opuścił już szpital w stanie dobrym, kolejny ma zostać wypisany w najbliższych dniach. Także jedno z dzieci opuściło szpital, drugie przebywa na oddziale, ale jest w stanie dobrym

 

Jak dowiedział się Polsat News, odrę z Ukrainy "przywiozła" polsko-ukraińska rodzina.

 

Epidemia na Ukrainie, wzrost zachorowań na Słowacji

 

Na Ukrainie tylko od początku tego roku na odrę zachorowało ponad 25 tys. osób - wynika z danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia. W wyniku komplikacji będących następstwem zachorowania zmarło 11 osób, w tym siedmioro dzieci. 

 

Gwałtowny wzrost zachorowań odnotowuje się także w Słowacji.

 

- W Polsce od początku roku do 15 czerwca stwierdzono w sumie 71 przypadków zachorowań. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku były 24 przypadki - poinformował polsatnews.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

polsatnews.pl, echodnia.pl

paw/dro/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie