"Nowaja Gazieta": Monako zaczęło badać inwestycje biznesu z Rosji

Świat
"Nowaja Gazieta": Monako zaczęło badać inwestycje biznesu z Rosji
Max Pixel/CC0 Public Domain/zdjęcie ilustracyjne

Skandal korupcyjny w Monako, gdzie zatrzymany został rosyjski miliarder Dmitrij Rybołowlew, zapoczątkował sprawdzanie inwestycji biznesu rosyjskiego i legalności działań biznesmenów z Rosji na Lazurowym Wybrzeżu - pisze w poniedziałek niezależna "Nowaja Gazieta".

Gazeta komentuje ubiegłotygodniowe zatrzymanie Rybołowlewa, który jest podejrzewany w sprawie dotyczącej korupcji i wykorzystywania kontaktów z władzami. W sobotę Rybołowlew, którego w Monako zwolniono pod warunkiem stawienia się na żądanie śledczych, powrócił do Moskwy.

 

"Szczególna uwaga zwrócona na Rosjan"

 

- Obecny skandal korupcyjny stał się dla Monako bodaj nagłośniejszy w historii i - jak można oceniać - zapoczątkował sprawdzanie inwestycji biznesu rosyjskiego - pisze "Nowaja Gazieta".

 

Jak relacjonuje, sprawy karne wszczęte wobec urzędników i policjantów w Monako miejscowi komentatorzy wiążą z rozpoczętą we Francji szeroko zakrojoną kampanią przeciwko korupcji.

 

- Przyznaje się jednak, że szczególna uwaga zwrócona jest na biznesmenów rosyjskich - dodaje "Nowaja Gazieta".

 

Powodem jest to, iż niektórzy biznesmeni wywierali "silny wpływ na procesy polityczne" w Monako.

 

- Dmitrij Rybołowlew jest uważany za najważniejszego (jeśli nie jedynego) Rosjanina, który uzyskał niemal nieograniczony dostęp do gabinetów miejscowych władz - relacjonuje dziennik.

 

Zdaniem gazety, "Monako pozostaje jedną z niewielu enklaw w Europie, gdzie utrzymują się silne wpływy rosyjskie". Chodzi nie tylko o to, iż księstwo jest "cichą przystanią dla nuworyszy", ale i o samego księcia Alberta II, który - jak pisze "Nowaja Gazieta" - "znany jest ze świetnych relacji osobistych z (prezydentem Rosji) Władimirem Putinem".

 

Książę lobbował jako jeden z ostatnich

 

Książę "był jednym z ostatnich polityków faktycznie lobbujących na rzecz interesów Rosji w Europie. Sprawa karna, w której figuruje Rybołowlew, jest w istocie ważnym elementem oczyszczania w księstwie systemu organów ochrony prawa - w tym z politycznych wpływów rosyjskich" - ocenia "Nowaja Gazieta".

 

Według mediów rosyjskich Rybołowlewowi, który opuścił Monako i wrócił do Moskwy, nie ograniczono w swobody przemieszczania się.

 

Ma jedynie regularnie stawiać się na wezwanie sędziego prowadzącego śledztwo i nie powinien spotykać się z innymi osobami objętymi nim.

 

Adwokaci miliardera powiedzieli rosyjskiemu wydaniu magazynu "Forbes", że w praktyce oznacza to, iż zebrano przeciwko biznesmenowi wystarczająco wiele materiałów. Zarazem nie ma obecnie mowy o zarzutach, które mogłyby stać się podstawą procesu sądowego.

 

Dymisja ministra sprawiedliwości

 

Rosyjski miliarder znany jest m.in. z tego, że przez kilka lat kupował cenne dzieła sztuki, w czym pomagał mu znany szwajcarski marszand Yves Bouvier. W styczniu 2015 roku Rosjanin oskarżył Bouviera o oszustwa i zawyżanie cen arcydzieł, za co marszand został aresztowany, a następnie stanął przed sądem.

 

Teraz Rybołowlew podejrzewany jest o to, iż do postawienia Bouviera przed sądem doprowadził dzięki zażyłym kontaktom z byłym ministrem sprawiedliwości Monako Phillippe'em Narmino.

 

Oligarcha miał zapraszać ministra do swojej rezydencji, dawać mu prezenty i fundować wystawne kolacje. Narmino po ujawnieniu tych faktów przez francuską prasę podał się do dymisji.

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!