"Nowaja Gazieta": pieniądze wyprowadzane z Rosji trafiły m.in. do Polski

Świat
"Nowaja Gazieta": pieniądze wyprowadzane z Rosji trafiły m.in. do Polski
Pixabay.com

Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta" podała w poniedziałek, że Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych w Warszawie otrzymało w 2013 roku 21 tys. euro, pochodzących ze stworzonego w Rosji systemu masowego wyprowadzania za granicę wielomiliardowych kwot.

Według "Nowej Gaziety" chodzi o pranie pieniędzy na wielką skalę w latach 2011-14. Twórcy tego systemu wykorzystywali firmy "krzaki", zakładane w Rosji przez podstawione osoby, firmy zarejestrowane w rajach podatkowych oraz mołdawski system sądowniczy po to, by wyprowadzić z kraju łącznie około 700 mld rubli, czyli równowartość 22 mld dolarów.

 

Samą tę działalność gazeta po raz pierwszy opisywała w 2014 roku. W poniedziałkowym wydaniu prezentuje zaś ustalenia dziennikarskiego śledztwa dotyczącego osób i podmiotów, do których trafiały wyprowadzane z Rosji pieniądze.

 

"Nowaja Gazieta" próbowała też prześledzić pochodzenie wyprowadzanych z Rosji miliardów. Część ustaleń dotyczących beneficjentów w Rosji dziennikarze oparli na danych z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca, które w zeszłym roku ujawniła prasa zachodnia.

 

21 tys. euro dla organizacji Piskorskiego


Gazeta podaje, że jedną z organizacji, jaka otrzymała wyprowadzone z Rosji pieniądze, było założone przez Mateusza Piskorskiego Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych. Organizacja ta otrzymała w maju 2013 roku przelew w wysokości 21 tys. euro.

 

"Marcin Domagała, były główny księgowy, potwierdził dziennikarzom tę transakcję, jednak zaznaczył, że pieniądze wkrótce przesłane zostały do innego banku" - pisze "Nowaja Gazieta".

 

Piskorski to były poseł i rzecznik Samoobrony, a obecnie przewodniczący mającej opinię prorosyjskiej partii politycznej Zmiana. 

 

Poręczycielami obywatele Mołdawii


System wyprowadzania pieniędzy z Rosji wymyślony został w 2010 roku. Wykorzystano w nim fakt, że podstawą do legalnego przekazywania pieniędzy za granicę jest postanowienie sądu - np. w sprawach dotyczących roszczeń finansowych firm. Organizatorzy tego systemu mieli dobre kontakty w mołdawskim systemie sądowniczym i wykorzystali do takich decyzji sądy w tym kraju i tamtejszych komorników.

 

System polegał np. na tym, że zarejestrowane za granicą fikcyjne firmy wystawiały sobie "weksle", których poręczycielami byli obywatele Mołdawii i firmy "krzaki" z Rosji. Po odmowie spłacenia weksla sąd w Mołdawii podejmował decyzję o egzekucji, a komornik sądowy zajmował konta w mołdawskich bankach korespondentach rosyjskich banków obsługujących firmy "krzaki".

 

Dzięki temu środki w rublach mogły być - pozornie legalnie - konwertowane w dewizy i przelewane za granicę, na konta rzekomego wierzyciela.


Spółki w rajach podatkowych

 

"Nowaja Gazieta" podaje, że pieniądze wyprowadzone w ten sposób z Rosji trafiły do 732 banków w 96 krajach świata. Otrzymało je ponad 5 tys. firm zarejestrowanych w różnych krajach - od USA i Republiki Południowej Afryki do Chin i Australii.

 

Wyprowadzane pieniądze pochodziły z różnych źródeł: niektóre z kontraktów państwowych, inne - z przemytu sprzętu elektronicznego czy urządzeń o przeznaczeniu wojskowym, jeszcze inne - z defraudacji aktywów bankowych.

 

Jako największych beneficjentów tego systemu w Rosji gazeta wymienia spółki zarejestrowane w rajach podatkowych, należące - jak podaje - do trzech biznesmenów: Aleksieja Krapiwina, Gieorgija Gensa i Siergieja Girdina. Ci dwaj ostatni przedsiębiorcy są posiadaczami wielkich firm, które otrzymały w ostatnich latach kontrakty państwowe o wartości miliardów rubli - zaznacza "Nowaja Gazieta".

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze