Statua Chrystusa w Rio de Janeiro i egipskie piramidy - w biało-czerwonych barwach 11 listopada

Świat
Statua Chrystusa w Rio de Janeiro i egipskie piramidy - w biało-czerwonych barwach 11 listopada
Wikipedia

W wielu krajach na świecie 11 listopada rozbłysną, w biało-czerwonych barwach, słynne budynki z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród nich znalazły się min. CN Tower w Toronto, Krzywa Wieża w Pizie, egipskie piramidy czy statua Chrystusa w Rio de Janeiro.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w TVP 1 powiedział, że uroczystości związane z obchodami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie będą odbywać się tylko w kraju, ale również za granicą.

 

Na biało - czerwono zaświeci Krzywa Wieża w Pizie

 

- To jest ponad 1000 wydarzeń, które już się odbywają i będą odbywać po 11 listopada. Kulminacja jest 11 listopada. W wielu krajach na świecie organizujemy spektakle, festiwale, wystawy, wizyty studyjne, spotkania, również takie nowoczesne formy komunikacji jak wizyty vlogerów. Z Rumunii przyjadą vlogerzy, którzy będą relacjonować obchody 100-lecia niepodległości - mówił.

 

 

- Tym, co będzie najbardziej widoczne na świecie związane z naszym świętowaniem niepodległości, za co odpowiadamy jako Ministerstwo Spraw Zagranicznych, to jest akcja podświetlania budynków i różnych ważnych miejsc na całym świecie na kolor biało-czerwony - mówił.

 

Dodał, że w dniu 11 listopada m.in. figura Chrystusa w Rio de Janeiro, taki znany obrazek brazylijski, będzie podświetlona na biało-czerwono, również Krzywa Wieża w Pizie będzie podświetlona na biało-czerwono, także piramidy egipskie, ale tych obiektów będzie wiele, wiele więcej, ponad 30 na całym świecie 

 

Obcokrajowcy będą czytać depesze marszałka Józefa Piłsudskiego

 

Szynkowski vel Sęk mówił również, że w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości zorganizowana zostanie akcja, w ramach której obcokrajowcy będą czytać depesze marszałka Józefa Piłsudskiego z 16 listopada 1918 roku, w których informował on o powstaniu państwa polskiego.

 

- Dzień 16 listopada od 2009 roku jest dniem służby zagranicznej właśnie z tego powodu, że to był ten symboliczny dzień, kiedy poinformowano drogą dyplomatyczną, formalną o tym, że państwo polskie powstało, odzyskało niepodległość - mówił.

 

Dodał, że podświetlenie budynków umożliwi "rozpropagowanie naszej radości na cały świat".

 

- O tym, że Polska jest niepodległa i tę niepodległość odzyskała 100 lat temu, dowie się cały świat - powiedział.

 

Dodał, że w przyszłym roku Polska z wieloma państwami na świecie będzie świętować 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

 

- Taka była kolej rzeczy, że wiele państw w 1918 roku odzyskało niepodległości i nawiązywało ze sobą stosunki dyplomatyczne w roku kolejnym, więc to będzie też okazja do przedłużenia tych obchodów - powiedział.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie