Nowe paszporty, a w nich Bóg, Honor, Ojczyzna i motywy niepodległościowe

Polska
Nowe paszporty, a w nich Bóg, Honor, Ojczyzna i motywy niepodległościowe
MSWiA

Na każdej stronie wizowej grafiki prezentujące najważniejsze dla niepodległości Polski postaci np. Dmowski i Piłsudski, wydarzenia i symbole oraz dewiza Bóg Honor Ojczyzna - tak wyglądają nowe paszporty, wydawane od 5 listopada. Po raz pierwszy Polacy mogli współdecydować, jakie motywy i postaci znajdą się w dokumencie. Nie ma w nim kobiet, a zanim się pojawił doszło do sporu z Litwą i Ukrainą.

Każdy, kto 5 listopada złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument już według nowego wzoru.

 

- Polski paszport będzie bezpieczniejszy, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania będą jeszcze skuteczniej chroniły dokument przed próbą fałszowania - zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. I dodaje, że dokument będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa.

 

Paszporty zmieniono na podstawie rozporządzenia szefa MSWiA z 6 sierpnia.

 

 

Tak wygląda okładka nowego paszportu.MSWiA
Tak wygląda okładka nowego paszportu.

 

Strona z poliwęglanu zabezpieczona chipem

 

- Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie. Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Ta strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego "zawiasu". Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna. Jest to rozwiązanie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych - informuje resort.

 

To, co widać od razu, to motywy graficzne stron paszportu, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

W paszporcie znalazł sie m.in. napis: MSWiA
W paszporcie znalazł się m.in. napis: "Bóg Honor Ojczyzna".

 

Internetowe głosowanie

 

Część motywów wybrano w drodze internetowego głosowania; po raz pierwszy Polacy mogli współdecydować o wyglądzie urzędowego dokumentu. Zespół ekspertów stworzył listę 26 motywów graficznych - 13 motywów, które umieszczono na stronach wizowych  paszportu i 13 propozycji, na które można było głosować.

 

Według MSWiA, najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz, orzełek legionowy, mauzoleum Matka i Serce Syna, Eugeniusz Kwiatkowski oraz obraz Jacka Malczewskiego "Polonia".

 

W paszporcie są także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców Polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza. Na przedostatniej stronie przedstawiono obraz Jacka Malczewskiego "Polonia 1918".

 

Słowa Bóg, Honor, Ojczyzna, dewiza Wojska Polskiego, umieszczone są na tzw. stronie personalnej paszportu, czyli stronie z osobowymi danymi posiadacza - obok obywatelstwa, pod miejscem urodzenia.

 

Dyplomatyczny zgrzyt

 

Pierwotnie w paszportach miały się też znaleźć wizerunki Ostrej Bramy z Wilna i Cmentarza Orląt Lwowskich. Zaprotestowały władze Litwy i Ukrainy, które argumentowały, że to "nieprzyjazny krok" ze strony Polski.

 

Jak informuje MSWiA, dotychczasowy wzór polskiego paszportu biometrycznego funkcjonuje od 2006 roku. Konieczność zapewnienia wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga, aby średnio raz na dekadę zmieniać wzór dokumentu.

 

Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany. Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy.

 

Osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go w terminie do 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek o paszport, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już dostępny do odbioru.

 

Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, które zajmuje się m.in.  przygotowywaniem dokumentów, co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 miliona paszportów. W 2016 r. było to 1 mln 334 tys. dokumentów paszportowych, a w 2017 r. - 1 mln 452 tys.

 

Na przedostatniej stronie znalazła się reprodukcja obrazu Jacka Malczewskiego MSWiA
Na przedostatniej stronie znalazła się reprodukcja obrazu Jacka Malczewskiego "Polonia 1918".

 

dro/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie