Złota złotówka warta 13 tys. i moneta-kula o nominale 2018 zł. NBP na rocznicę niepodległości

Biznes

7 listopada Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu trzy wyjątkowe monety: szczerozłotą o nominale 1 zł, której wartość to 14 tys. zł, srebrną - dużo tańszą o nominale 100 zł oraz złotą o nominale 2018 zł. Dwie ostatnie mają kształt kuli.

Jubileuszowa moneta ze złota najwyższej próby o nominale 1 zł odwzorowuje jednozłotówkę powszechnego obiegu w wersji z 2017 roku Moneta ta ma jednak prawie dwukrotnie większą średnicę oraz odpowiednio większą masę, a na jej obrzeżu umieszczono okolicznościowy napis: "100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości".

 

Moneta złota o nominale 1 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 1 tys. sztuk, a jej cena to 13 tys. zł.

 

 

Pierwsza emisja polskich monet w kształcie kuli

 

Złota moneta o nominale 2018 zł i srebrna o nominale 100 zł są w kształcie kuli. Ich symbolika także nawiązuje do motywów niepodległościowych. Poza fragmentem tekstu hymnu Polski na obu monetach umieszczono m.in. gałązki i liście dębowe, będące symbolem męstwa, oraz wizerunki dwóch stylizowanych orłów - pierwszy widnieje w godle Rzeczypospolitej, drugi to orzeł Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.

 

 

Na kuli złotej przedstawiono wizerunki trzech monet: rewers monety o nominale 5 zł z 1928 roku z postacią greckiej bogini zwycięstwa Nike (moneta wybita z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości), rewers monety próbnej o nominale 100 zł z 1966 roku z wizerunkiem Mieszka I i Dąbrówki (upamiętniającej 1000-lecie Państwa Polskiego) oraz rewers współczesnej monety obiegowej o nominale 1 zł.

 

Na kuli srebrnej umieszczono ponadto awers monety 5 zł z 1934 roku z orłem strzeleckim Legionów Polskich i rewers monety o nominale 2 zł z 1932 roku z wizerunkiem kobiety (Polonii).

 

Ponad 200 gramów czystego złota

 

Każda z nich zawiera 7 uncji (217,70 g) czystego kruszcu.

 

Złota moneta w kształcie kuli ma nakład do 100 sztuk i kosztuje 54 tys. zł. Srebrna moneta w kształcie kuli wyprodukowana zostanie w nakładzie do 1918 sztuk, będzie kosztowała 2400 zł.

 

Monety umieszczono w specjalnie przygotowanych opakowaniach nawiązujących do rocznicy odzyskania niepodległości.

jm/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze