NBP: nowa kolekcjonerska moneta "125-lecie działalności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie"

Biznes
NBP: nowa kolekcjonerska moneta "125-lecie działalności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie"
NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł - "125-lecie działalności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie". Moneta została wyemitowana w nakładzie do 15 tys. sztuk i można ją nabyć w cenie 140 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Na rewersie monety umieszczono fragment wizerunku fasady Teatru im. Juliusza Słowackiego, według projektu Jana Zawiejskiego.

 

NBP

 

 

Na awersie widoczne są postaci z kurtyny Henryka Siemiradzkiego: "Natchnienie kojarzące Piękno z Prawdą", autoportret Stanisława Wyspiańskiego, którego twórczość zdecydowała o całej historii Teatru im. Juliusza Słowackiego, oraz stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał i napis: "Rzeczpospolita Polska" oraz rok emisji.

 

NBP

 

 

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym okolicznościowe i kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

 

30 października Narodowy Bank Polski planuje wprowadzić do obiegu kolejne z serii "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" monety "Ignacy Jan Paderewski": złotą o nominale 100 zł oraz srebrną o nominale 10 zł.

 

PAP

 

mos/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie