CBA zatrzymało siedem osób podejrzewanych o wyłudzenia unijnych dotacji rolnych

Polska
CBA zatrzymało siedem osób podejrzewanych o wyłudzenia unijnych dotacji rolnych
Polsat News/zdjęcie ilustracyjne

Centralne Biuro antykorupcyjne zatrzymała 7 osób podejrzewanych o wyłudzenie unijnych dotacji rolnych z Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa - dowiedziała się we wtorek PAP.

 

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził, że zatrzymań dokonali agenci z poznańskiej delegatury Biura. To kolejne osoby zatrzymane w tym śledztwie.

 

Wcześniej zatrzymano w nim trzy osoby. Straty Skarbu Państwa szacowane są na blisko 5,5 mln zł, a kwota wręczonych korzyści majątkowych - nie mniej niż 73 tys. zł - wynika z ustaleń śledczych.

 

Zatrzymani mieli, według ustaleń śledczych wręczać, i obiecać wręczenie łapówek łapówki dwóm pracownikom Biura Wsparcia Inwestycyjnego Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu.

 

"Wsparcie finansowe"

 

W zamian za pieniądze mieli oni pomóc w uzyskaniu wsparcia finansowego inwestycyjne z programu modernizacji gospodarstw rolnych i premie dla młodych rolników z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 i 2014-20.

 

Brodowski powiedział, że w sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy.

 

- Ustalenia CBA wskazują, że mogło dojść do szeregu przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych, a także nadużycia uprawnień funkcjonariusza publicznego - zaznaczył.

 

Przypomniał, że już wcześniej CBA zatrzymało dwóch pracowników ARiMR a także właściciela prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego, którzy w zamian za łapówki mieli doprowadzić do uzyskania przez rolników pomocy finansowej.

 

- W śledztwie ustalono, że pracownicy agencji rolnej angażowali się w opracowanie i skompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez rolników. W konsekwencji czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem wniosków, zaś doradca rolniczy "załatwiał" wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu szkolenia, celem zwiększenia szans otrzymania dofinansowania - wyjaśnił Brodowski.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie