Nowoczesna złożyła wniosek do CBA ws. budowy trasy S12. PO chce informacji od ministra Adamczyka

Polska
Nowoczesna złożyła wniosek do CBA ws. budowy trasy S12. PO chce informacji od ministra Adamczyka
Polsat News

Poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń złożył w poniedziałek wniosek do CBA o kontrolę w sejmowym zespole ds. budowy trasy S12, Urzędzie Miejskim w Radomiu oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w celu ustalenia, czy na zmianę przebiegu trasy S12 wpłynął "układ biznesowo-polityczny". PO natomiast złożyła do marszałka Sejmu wniosek o informację ministra infrastruktury nt. S12.

W sobotę w programie "Superwizjer" w TVN24 wyemitowany został reportaż Bertolda Kittla "Układ radomski". Dziennikarz spotkał się z mieszkańcami gminy Kowala k. Radomia, którzy protestują przeciwko budowie nowej drogi ekspresowej S12, dopytują, kto zdecydował o zmianie jej przebiegu i podejrzewają, że ktoś chce zarobić na spekulacjach nieruchomościami.

 

W materiale Kittel opisuje powiązania biznesmena z branży budowlanej Romana Saczywki i jego syna z radomskimi politykami PiS m.in. z Dariuszem Wójcikiem, wieloletnim przewodniczącym Rady Miasta oraz z byłym zastępcą prezydenta Radomia nadzorującym miejskie inwestycje Igorem Marszałkiewiczem. Ujawnia też, że Dariusz Wójcik i siostra byłego prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka - dziś posła PiS i przewodniczącego sejmowego zespołu do spraw budowy trasy S12 - mają działki lub udziały w działkach położonych w bezpośredniej bliskości przyszłej drogi ekspresowej. Jest tam też osiedle - nietrafiona inwestycja radomskiego biznesmena.

 

Wniosek do CBA w związku z doniesieniami medialnymi 

 

Poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że - w związku z doniesieniami medialnymi - złożył wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o podjęcie działań kontrolnych w sejmowym zespole do spraw budowy trasy S12, Urzędzie Miejskim w Radomiu oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

- Ich celem powinno być ustalenie, czy powodem nagłej zmiany przebiegu trasy S12 na ternie gminy Kowala w woj. mazowieckim były zewnętrzne naciski motywowane chęcią zysku na spekulacji gruntami - wskazał polityk we wniosku.

 

Zdaniem Suchonia istnieją uzasadnione podejrzenia, że zmiany w przebiegu trasy S12 zostały wywołane nie kwestiami merytorycznymi czy inżynieryjnymi, ale potencjalnym układem biznesowo-politycznym, na którym mogą finansowo zyskać zaangażowane i powiązane ze sobą osoby.

 

"Buta i arogancja władzy PiS nie ma granic"

 

Poseł Nowoczesnej chce także zwołania specjalnego posiedzenia komisji infrastruktury, które będzie poświęcone procesowi decyzyjnemu ws. zmian w przebiegu trasy S12.

 

- Takie informacje, które bulwersują całą Polskę, pokazują nam wyraźnie, że buta i arogancja władzy PiS nie ma granic. Tu chodzi nie o to, żeby Polakom pomóc, tylko o to, żeby wyciągnąć rękę po państwowe pieniądze - ocenił Suchoń.

 

PO składa wniosek do marszałka Kuchcińskiego

 

Szef klubu PO poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że złożył do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o informację ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nt. zmian trasy szybkiego ruchu S12. Naumann chce, by na najbliższym, trzydniowym posiedzeniu Izby, które rozpocznie się we wtorek, Adamczyk przedstawił informacje, kto wpływał na zmianę tej trasy.

 

Polityk Platformy chce także wiedzieć, jaki wpływ na zmiany przebiegu trasy S12 mieli posłowie PiS - w tym Andrzej Kosztowniak oraz Marek Suski. "Wiemy o tym i mamy na to też materiały, że to nie jest jedyne miejsce w Polsce, gdzie politycy PiS korzystają na budowie dróg do swoich działek" - mówił. "Ten układ radomski PiS to ludzie ważni dla Jarosława Kaczyńskiego. Nie mamy żadnego wyjaśnienia do dzisiaj ich udziału w tej aferze" - dodał szef klubu PO.

 

- Chcemy też wiedzieć, jakie działania podjął minister Adamczyk, kiedy dowiedział się, że politycy PiS prawdopodobnie maczali palce w zmianach prowadzenia drogi S12 - podkreślił Neumann. - Jakie konsekwencje wyciągnął minister Adamczyk w stosunku do osób odpowiedzialnych za te zmiany? - pytał.

 

Domaga się także informacji, jakie koszty wykupu gruntów posłów PiS poniósł budżet państwa. - Jedyne drogi, które PiS chce budować, głównie buduje do siebie. Mamy drogę do Beaty Szydło, a teraz mamy drogą, którą się buduje do pana posła Kosztowniaka i jego rodziny - dodał.

 

CIS odpowiada

 

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka przypomniał, że zgodnie z Regulaminem Sejmu, wnioski o uzupełnienie porządku obrad można zgłaszać do godz. 21 dnia poprzedzającego posiedzenie. - Jeżeli ten dokument trafi dziś (w poniedziałek) do marszałka Sejmu, będzie we wtorek przedstawiony do opinii Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu. Zatem decyzji w tej sprawie - zgodnie z procedurami - można spodziewać się jutro - podkreślił dyrektor CIS.

 

Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski odnosząc się w rozmowie z PAP do materiału "Superwizjera" podkreślił, że "w Radomiu od czterech lat rządzi układ PO". - Prezydent Witkowski z nadania Ewy Kopacz i prezes radomskiej ciepłowni Krzysztof Z. - człowiek z zarzutami. Mam nadzieję, że po wyborach to się zmieni i prezydentem zostanie Wojciech Skurkiewicz - oświadczył Suski.

  

PAP

 

 

msl/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie