Kara w zawieszeniu dla byłego funkcjonariusza ABW i CBA. Wyrok ws. afery podkarpackiej

Polska
Kara w zawieszeniu dla byłego funkcjonariusza ABW i CBA. Wyrok ws. afery podkarpackiej
Polsat News

Na karę półtora roku w zawieszeniu na trzy lata skazał w środę Sąd Rejonowy w Rzeszowie b. funkcjonariusza ABW i CBA Macieja D. za przyjęcie co najmniej 6 tys. zł łapówek od przedsiębiorcy z branży paliwowej Mariana D. Jest to jeden z wątków tzw. afery podkarpackiej.

Maciej D. przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Kara orzeczona przez sąd jest w takim wymiarze, jaki wcześniej został uzgodniony z prokuraturą w trakcie postępowania przygotowawczego.

 

B. funkcjonariusz Maciej D. ma także zakaz pełnienia służby w organach związanych z bezpieczeństwem państwa przez okres dwóch lat. Ponadto sąd zasądził od niego grzywnę w wysokości 5 tys. zł, pokrycie kosztów sądowych oraz przepadek równowartości korzyści uzyskanej z przestępstwa w wysokości 6 tys. zł, a także dozór policji.

 

Prokuratura oskarżyła Macieja D. o to, że "nie wcześniej niż od 18 lipca 2002 do co najmniej stycznia 2004 r." w zawiązku z pełnieniem funkcji publicznej - funkcjonariusza ABW w Rzeszowie - przyjmował od podkarpackiego biznesmena korzyści majątkowe; najczęściej było to 500 zł miesięcznie. Według prokuratury, łączna kwota korzyści to nie mniej niż 6 tys. zł. Śledczy przyjęli, że z przyjmowania łapówek oskarżony uczynił sobie stałe źródło dochodu.

 

Wyrok nie jest prawomocny; strony mogą złożyć apelację.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie