Ministrowie zdrowia Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o problemie ruchów antyszczepionkowych

Świat
Ministrowie zdrowia Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o problemie ruchów antyszczepionkowych
Archiwum Polsat News

W ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych szefowie resortów zdrowia rozmawiali m.in. o problemie rosnącej liczbie osób odmawiających szczepień, a także o możliwości współpracy naukowej w kontekście powstawania Agencji Badań Medycznych - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Konsultacje odbyły się w piątek w Warszawie. Poprowadzili je premier Mateusz Morawiecki i przebywająca w Polsce z wizytą kanclerz Niemiec Angela Merkel. Były to XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

 

Ministerstwo Zdrowia w opublikowanej w sobotę informacji wskazało, że w trakcie spotkania minister Łukasz Szumowski i jego odpowiednik Jens Spahn rozmawiali m.in. na temat możliwości współpracy naukowej Polski i Niemiec w kontekście powstawania w naszym kraju Agencji Badań Medycznych.

 

Poglądy "bardzo zbieżne" 

 

MZ podało, że ministrowie omówili również stanowiska swoich resortów wobec propozycji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego oceny technologii medycznych. Resort przekazał, że poglądy obydwu ministerstw na tę sprawę są ze sobą bardzo zbieżne.

 

Ministerstwo poinformowało, że podczas rozmów z partnerami niemieckimi potwierdzono wolę realizacji umowy o transgranicznej współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia, co będzie możliwe dzięki podpisaniu pierwszego porozumienia wykonawczego w najbliższym czasie.

 

"Ministrowie dyskutowali ponadto o zagadnieniach, takich jak problem ruchów antyszczepionkowych, prewencji chorób niezakaźnych czy o rozwoju e-zdrowia" - przekazano.

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, cytowany w informacji resortu, wyraził po spotkaniu przekonanie, że strony są w stanie wiele sobie zaoferować. "Mam nadzieję, że nasza współpraca w tych i innych obszarach będzie się dalej rozwijać" - dodał.

 

Minister Szumowski wziął także udział w rozmowach plenarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie