10 potwierdzonych zachorowań na odrę w Pruszkowie. "Ognisko epidemiczne rozszerza się"

Polska
10 potwierdzonych zachorowań na odrę w Pruszkowie. "Ognisko epidemiczne rozszerza się"
pixabay/dfuhlert

"Lekarze zgłosili do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie (Mazowieckie) 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie i ich rodzin. W tym ognisku znalazła się cała 6-osobowa rodzina. Żadna z chorych osób nie była wcześniej zaszczepiona" - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

Według środowego komunikatu stacji, Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie "niezwłocznie podjęła wszelkie działania mające na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby". "Niestety ognisko epidemiczne rozszerza się" - czytamy.

 

Oprócz wspomnianych zachorowań odnotowano również trzy niepotwierdzone i niepowiązane ze sobą pojedyncze przypadki odry w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego.

 

Niezaszczepionym wcześniej przeciw odrze dzieciom są wydawane skierowania do lekarza. Szczepienia są bezpłatne.

 

- Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność szkoły podstawowej w Pruszkowie, do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 osób dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę - komentuje Maria Pawlak z Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie.

 

Wzrost zachorowań

 

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny od 1 stycznia do 30 września br. w Polsce zanotowano 123 przypadki odry. W tym samym okresie roku ubiegłego było takich przypadków 46.

 

- W Polsce widoczny jest wzrost zachorowań na odrę. Statystyka jest bezwzględna i jeśli liczba nieszczepionych osób będzie rosła, to kwestią czasu pozostaje, kiedy pojawi się zgon polskiego dziecka - mówił niedawno rzecznik GIS Jan Bondar.

 

Zaniepokojenie wzrostem liczby zachorowań na odrę wyraziła w sierpniu Komisja Europejska. Wcześniej, w kwietniu, przedstawiła projekt rekomendacji m.in. w sprawie wprowadzenia rutynowych kontroli statusu szczepień i opcji wspólnej elektronicznej karty szczepień, która miałaby zastosowanie transgraniczne.

 

Skuteczna do końca życia

 

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze - m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień na odrę chorowała prawie każda osoba, a epidemie występowały co 2-3 lata. W latach 1965-74 corocznie umierało na nią 200-300 dzieci, a tysiące wymagały opieki szpitalnej.

 

"Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia" - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

bas/paw/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie