Rzecznik Praw Dziecka przeciwny likwidacji obowiązku szczepień

Polska
Rzecznik Praw Dziecka przeciwny likwidacji obowiązku szczepień
Wikimedia Commons

Rzecznik Praw Dziecka jest przeciwny likwidacji obowiązku szczepień ochronnych. Działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce są niekorzystne i zaprzeczają podstawnemu prawu dziecka do ochrony jego zdrowia i życia - uważa RPD.

W opublikowanym w środę piśmie rzecznik praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa o informację na temat realizacji zadań inspekcji z zakresu organizowania, prowadzenia oraz koordynacji i nadzorowania działalności oświatowo-zdrowotnej kształtującej postawy i zachowania zdrowotne.

 

Niekorzystna tendencja rozrostu grupy osób przeciwnych szczepieniom

 

Działania rzecznika praw dziecka - jak wskazano w wystąpieniu - są m.in. odpowiedzią na obywatelską inicjatywę ustawodawczą i projekt, który przewiduje m.in. odejście od obowiązku szczepień ochronnych i wprowadzenie dobrowolności w ich stosowaniu.

 

Rzecznik ocenia, że "podjęcie wielopłaszczyznowych działań edukacyjno-informacyjnych pozwoli na upowszechnienie wiedzy o wartości szczepień ochronnych oraz odwrócenie niekorzystnej tendencji rozrostu grupy osób przeciwnych szczepieniom".

 

Rzecznik przywołał sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS dla "Rzeczpospolitej", z którego wynika, że 18 proc. Polaków jest za zniesieniem obowiązku szczepień.

 

Statystyki

 

Przypomniał też, że z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, iż liczba niezaszczepionych dzieci i młodzieży do 19. roku życia (niezależnie od powodów niezaszczepienia) w ostatnich latach znacznie wzrosła. W 2010 r. zanotowano 3437 odmów, w 2011 r. - 4689, w 2012 r. - 5340, w 2013 r. - 7248, w 2014 r. zarejestrowano 12681 odmów, w 2015 r. 16689, w 2016 r. 23147, zaś w 2017 r. było ich 30089. - Sytuacja ta budzi szczególne zaniepokojenie Rzecznika Praw Dziecka - skomentował Michalak.

 

Rzecznik praw dziecka przypomniał, że wielokrotnie podkreślał, że wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce są niekorzystne i zaprzeczają podstawowemu prawu dziecka do ochrony jego zdrowia i życia.

 

Stały nadzór nad bezpieczeństwem szczepionek

 

RPD wskazał w piśmie do GIS, że działania w sferze szczepień ochronnych powinny być ukierunkowane przede wszystkim na rozpowszechnianie rzetelnej i naukowo popartej wiedzy o szczepieniach (prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych wśród społeczeństwa na temat m.in. szczepień oraz niepożądanych odczynach poszczepiennych - NOP), rzetelne monitorowanie NOP, stały nadzór nad bezpieczeństwem szczepionek, wsparcie zdrowotne osób (w tym dzieci), u których wystąpił NOP.

 

Obywatelski projekt przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Zakłada możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

 

W pierwszym czytaniu sejmowa większość nie zgodziła się na odrzucenie projektu i skierowała go do komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem go do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucać w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich.

 

Stanowisko rządu wobec projektu jest negatywne.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze