Unikatowy szmaragd znaleziony w zambijskiej kopalni. 5655 karatów, ponad 1 kilogram

Technologie
Unikatowy szmaragd znaleziony w zambijskiej kopalni. 5655 karatów, ponad 1 kilogram
Gemfields

Szmaragd "Inakalamu" został wydobyty w kopalni Kagem w Zambii - poinformowała firma Gemfields Group, która jest właścicielem kopalni. Ważący ponad 1,1 kg 5655-karatowy szmaragd zostanie wystawiony na aukcji kamieni szlachetnych w Singapurze. Firma podkreśla, że takie kamienie zdarzają się "niezwykle rzadko".

"Inkalamu", co w lokalnym języku Bemba oznacza lwa, został odkryty w największej kopalni szmaragdów na świecie. Firma Gemfields posiada 75 proc. udziałów w kopalni, pozostałe 25 proc. należy do korporacji kontrolowanej przez zambijski rząd.

 

Największy szmaragd w prywatnej kolekcji

 

Na szmaragd natrafili 2 października geolog Debapriya Rakshit i doświadczony górnik Richard Kapeta. "W ostatnich miesiącach ten obszar kopalni był wyjątkowo urodzajny, ale żaden z odkrytych kamieni nie mógł równać się wagą i przejrzystością z »Inkalamu«" - napisano w komunikacie prasowym firmy.

 

- Mamy naprawdę dużo zamówień na wysokiej jakości szmaragdy od największych firm w Europie - stwierdził gemmolog  w firmie Gemfields Elena Basaglia. Jak przyznała, ciężko obecnie stwierdzić na ile mniejszych kamieni zostanie pocięty "Inkalamu".

 

Wielkość szmaragdu utrudnia precyzyjną wycenę

 

Firma podkreśla, że takie duże kamienie zdarzają się niezwykle rzadko dlatego też trudno precyzyjnie ocenić ich szacunkową cenę.

 

Ostatni raz Gemfields nazwało swój szmaragd w 2010 r. Wówczas to 6225-karatowy "Insofu" ("słoń" - red.) został sprzedany indyjskiemu przedsiębiorstwu za nieujawnioną kwotę.

 

Z kolei największy znany szmaragd, który liczył 7052 karaty, wydobyto w Kolumbii. Należy obecnie do prywatnej kolekcji.

bas/hlk/ polsatnews.pl, Bloomberg
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie