Minister Gliński wybuczany po koncercie tenora. "Przypominam, że jesteśmy w Operze Narodowej"

Polska
Minister Gliński wybuczany po koncercie tenora. "Przypominam, że jesteśmy w Operze Narodowej"
PAP/Jakub Kamiński

Recital Piotra Beczały w Operze Narodowej w Warszawie publiczność przyjęła owacjami na stojąco. Gdy dyrektor opery zapowiedział, że na scenę wejdzie wicepremier Piotr Gliński, aby uhonorować śpiewaka medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", z widowni rozległo się buczenie, a część osób opuściła salę. - Ten wieczór udowodnił, że lepiej łączyć niż dzielić - mówił Beczała odbierając odznaczenie.

Piotr Beczała w Warszawie wystąpił przy akompaniamencie pianisty Helmuta Deutscha. Publiczność nagrodziła go owacjami na stojąco i domagała się bisów.

 

Nastrój na widowni zmienił się gwałtownie, gdy dyrektor opery Waldemar Dąbrowski zapowiedział, że na scenę wejdzie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Na sali rozległo się głośne buczenie. Część osób uderzała nogami o podest. Niektórzy wstali ze swoich miejsc i opuścili salę - relacjonują w rozmowie z polsatnews.pl widzowie.

 

- Przypominam, że jesteśmy w Operze Narodowej - miał powiedzieć wicepremier do widowni, informując, że wręczy Beczale Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Gdy przekazywał śpiewakowi odznaczenie, gwizdy ucichły, a widzowie zaczęli bić brawo.

 

 

- Jestem zaskoczony i zaszczycony tym wyróżnieniem. Moim zadaniem, jako artysty jest łączyć, przez śpiew, przez muzykę. Myślę, że ten dzisiejszy wieczór udowodnił znowu, że lepiej łączyć niż dzielić - powiedział Beczała odbierając nagrodę.

 

Najlepszy Śpiewak 2017 r.

 

Tenor i solista operowy Piotr Beczała (urodzony w 1966 r.) jest artystą o międzynarodowej sławie. Występował m.in. w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, w Hamburgu, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali. Brał również udział w festiwalach np. w Salzburgu, Grazu, Lucernie.

 

 Od 1997 r. jest związany z operą w Zurychu, gdzie mieszka.

 

Beczała jest laureatem wielu nagród, m.in.: International Opera Award w kategorii Najlepszy Śpiewak 2017 roku, Europejskiej Nagrody Kultury "Taurus", Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (2013 r.), Fryderyka za Najlepszy album polski za granicą za płytę "Twoim jest serce me", Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015 r.) oraz Fryderyka za najlepszy album polski za granicą za "The French Collection".

bas/dro/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie