Minister Gliński: nie dałem ani grosza na film "Kler"

Polska
Minister Gliński: nie dałem ani grosza na film "Kler"
PAP/Paweł Supernak

"W związku z nieprawdziwymi informacjami na temat finansowania filmu »Kler« informuję, że nie dałem ani grosza na ten cel" - napisał we wtorek na Twitterze minister kultury Piotr Gliński. O współfinansowanie filmu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej zapytał ministra ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

W poniedziałek ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski napisał na Facebooku: "ważne pytanie do wicepremiera Piotra Glińskiego, szefa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W imię jakich wartości podległa Panu instytucja z kieszeni polskich podatników (w tym też katolików) opłaciła film »Kler«? Zwłaszcza, że tyle innym projektom odmówiono".

 

 

"W związku z nieprawdziwymi informacjami na temat finansowania filmu "Kler" informuję, że nie dałem ani grosza na ten cel" - napisał we wtorek minister Gliński.

 

 

Jak poinformował minister, film "był finansowany decyzjami p. Odorowicz i Sroki - byłych dyrektorek PISF, mianowanych przez poprzedników, na których działania - zgodnie z prawem, nie mieliśmy wpływu".

 

Isakowicz-Zaleski napisał, że "pytanie to kieruje też do prezydenta Jacka Majchrowskiego, bo pieniądze poszły także z kieszeni mieszkańców Krakowa".

 

Do swojego postu dołączył zrzut ekranu strony internetowej filmpolski.pl. Portal podaje, że film jest współfinansowany przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej oraz Regionalny Fundusz Filmowy (Kraków).

 

"Kler" - nowy film Wojciecha Smarzowskiego opowiada historię trzech księży, których losy połączyły tragiczne wydarzenia. Obraz ma rzucać światło na instytucję kościoła "od strony zakrystii" - tematy niewygodne, trudne, przemilczane oraz pokazać, że "księżom nic, co ludzkie, nie jest obce".

 

Premiera filmu jest zaplanowana na 28 września 2018 r. 

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie