W sejmikach PiS ma o 83 mandaty więcej niż w 2014 r., PO traci 15, a PSL - 87

Polska

W tegorocznych wyborach PiS zdobyło w sejmikach wojewódzkich o 83 mandaty więcej niż w 2014 r.; Koalicja Obywatelska uzyskała o 15 mandatów mniej niż PO przed czterema laty, a PSL - o 87 mniej. PiS ma samodzielną większość w 6 sejmikach; a przed czterema laty większość taką miał w jednym.

W tym roku, w całym kraju do zdobycia w sejmikach wojewódzkich były 552 mandaty (w poprzednich wyborach było to 555 mandatów; o 3 zmniejszyła się liczba radnych w sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego). Najwięcej - 254 - mandaty otrzymało PiS. Koalicja Obywatelska zdobyła 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem 11 mandatów.

 

Mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 5 mandatów, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2 mandaty, oraz KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1 mandat.

 

W 2014 r. w całym kraju do zdobycia w sejmikach wojewódzkich było 555 mandatów. PO zdobyła 179 mandatów, PiS uzyskał 171 mandatów, PSL - 157 mandatów, SLD-Lewica Razem - 28 mandatów; 20 mandatów - komitety lokalne.

 

W większości sejmików potrzebna koalicja


W 2018 roku PiS wygrał wybory w 9 sejmikach województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Samodzielną większość PiS ma w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego.

 

Koalicja Obywatelska wygrała w 7 sejmikach województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. KO samodzielną większość ma w 1 sejmiku: województwa pomorskiego.

 

Zakładając możliwość współpracy z ludowcami, koalicja KO i PSL miałaby szansę na rządzenie w 7 sejmikach województw: kujawsko-pomorskim (18 mandatów na 30 wszystkich), mazowieckim (26 na 51), warmińsko-mazurskim (19 na 30), wielkopolskim (22 na 39).

 

W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie większości koalicyjnej zależeć będzie od decyzji radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców. W opolskim - od radnych Mniejszości Niemieckiej. W sejmiku woj. śląskiego - od decyzji radnych SLD, a w dolnośląskim - od Bezpartyjnych Samorządowców i KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska.

 

 

Cztery lata temu 15 województw dla koalicji PO-PSL

 

W 2014 r. Platforma Obywatelska najwięcej mandatów uzyskała w 8 województwach, PiS w 6, a PSL w 2. PO wygrała wybory do sejmiku województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego. PiS zdobyło najwięcej mandatów w wyborach do sejmiku w województwach: podkarpackim, podlaskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim i łódzkim. PSL zwyciężyło w sejmiku województw: świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Po wyborach w 2014 roku PiS rządziło tylko w jednym sejmiku - województwa podkarpackiego. W pozostałych, 15 sejmikach rządziły koalicje: PO-PSL (zachodnio-pomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, małopolskim i dolnośląskim), PSL-PO (warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim), a także koalicje z udziałem PO, PSL i innych ugrupowań (w śląskim z SLD, a w opolskim z Mniejszością Niemiecką).

 

W 2010 roku Platforma wygrała w 12 sejmikach, PiS w dwóch, a PSL - w jednym. PO zwyciężyła w województwach: lubuskim, opolskim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, małopolskim i łódzkim. Prawo i Sprawiedliwość wygrało w województwach: lubelskim i podkarpackim. PSL zwyciężyło w świętokrzyskim. W województwie podlaskim PO i PiS uzyskały równą liczbę mandatów.

 

Podczas wyborów w 2006 roku Platforma Obywatelska wygrała w 8 sejmikach wojewódzkich, PiS wygrało w 6 sejmikach. W Opolskiem PO i PiS zdobyły równą liczbę mandatów - po 8. W jednym sejmiku - świętokrzyskim - wygrało PSL. Platforma wygrała w sejmikach województw: mazowieckim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, dolnośląskim. Z kolei PiS wygrał w sejmikach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim.

 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie