PiS chce zwiększyć liczbę senatorów. Złoży projekt zmian w konstytucji

Polska

- Za chwilę zostanie złożony projekt zmiany w Konstytucji, zmieniającej liczbę senatorów ze 100 do 102. Dwa miejsca będą dedykowane senatorom wybranym przez Polonię, Jeden zza wschodniej granicy, drugi dla zachodniej - poinformował w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, ma nadzieję, iż "wszyscy senatorowie, a później posłowie, zagłosują zgodnie".

Według marszałka Senatu, to byłoby "takie symboliczne podziękowanie Polonii za ich olbrzymi wkład w odzyskanie niepodległości i trwałość tej niepodległości".

 

Karczewski wyraził nadzieję, "że na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wszystkie kluby, wszyscy senatorowie, a później posłowie, zagłosują zgodnie".

 

Wybór już w 2019 r.

 

Po raz pierwszy pomysł ten Karczewski przedstawił podczas Polonijnego Forum Ekonomicznego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Mówił wówczas, że chciałby, aby ta propozycja została "bardzo szybko przeprowadzona przez parlament", tak by już w roku 2019 wybór senatora polonijnego był możliwy.

 

Obecnie obywatele polscy biorący udział w wyborach za granicą głosują w wyborach do Senatu na kandydatów na senatora z okręgu warszawskiego. Podobnie jest w przypadku wyborów do Sejmu - głosy za granicą oddawane są na kandydatów na posłów z okręgu warszawskiego.

paw/dro/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie