Trwa liczenie głosów w wyborach samorządowych. PKW: wyniki wtorek, środa, a nawet czwartek

Polska

W południe Państwowa Komisja Wyborcza podała, że ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 1765 gminach i miastach oraz do 1745 rad gmin i 17 rad powiatów. Nie ma wyników do żadnego z 16 sejmików oraz do żadnej z 18 rad dzielnic Warszawy.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński przekazał w południe informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania, ustalonych na poniedziałek, na godz. 11:30.

 

Brak wyników w radach dzielnic Warszawy i 16 sejmikach

 

Poinformował, że na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, są zatwierdzone przez terytorialne komisje wyborcze protokoły głosowania z 95 tys. 800 komisji obwodowych na ogólną liczbę oczekiwanych 117 tys. 810 protokołów.

 

Hermeliński powiedział, że jak dotąd, na 2477 gmin ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 1765 gminach i miastach. Ustalono także wyniki wyborów do 1745 rad gmin (na 2477 gmin) i 17 rad powiatów (na 314 powiatów).

 

Hermeliński zaznaczył, że nie ma wyników z żadnej z 18 rad dzielnic Warszawy, ani do żadnego z 16 sejmików.

 

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak oświadczyła, że nie potrafi stwierdzić, kiedy dokładnie poznamy wyniki wyborów wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. - Im większa gmina, im większe miasto, tym będzie to dłużej trwało, bo jest więcej obwodowych komisji, więcej głosów do policzenia - dodała.

 

Pietrzak poinformowała też, że w całej Polsce powołano ponad 460 tys. członków obwodowych komisji wyborczych. W skali całego kraju ok. 60 proc. obwodowych komisji wyborczych pracowało w pełnych, 9-osobowych składach. - Były takie miejsca, gdzie były minimalne, 5-osobowe składy - dodała. Zapewniła jednocześnie, że w żadna komisja obwodowa nie pracowała w składzie mniejszym, niż 5-osobowy.

 

Pytanie o burmistrza Działoszyna: nie było innej możliwości

 

Podczas konferencji padło pytanie o wykreślonego w sobotę z listy kandydatów w wyborach na burmistrza Działoszyna ubiegającego się o reelekcję Rafała Draba. Drab miał podać nieprawdziwe informacje o przynależności partyjnej; komitet wyborczy zapowiedział złożenie protestu wyborczego.

 

Hermeliński powiedział, że kandydat złożył oświadczenie, że jest członkiem partii, natomiast lokalny oddział partii stwierdził w swoich dokumentach, że nie jest on członkiem partii. - W związku z tym jest to nieprawdziwe oświadczenie, co jest podstawą do skreślenia z listy, nie było tutaj innej możliwości - dodał szef PKW.

 

Komisje sporządziły ponad 79 tys. protokołów

 

Do godz. 6 w poniedziałek obwodowe komisje wyborcze sporządziły 79 tys. 647 protokołów, z których 23 tys. 592 zostały zweryfikowane przez komisje wyższego szczebla - przekazał w poniedziałek zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wiesław Kozielewicz.

 

Kozielewicz poinformował, że dane, którymi dysponuje PKW, pochodzą z godz. 6.

 

- Jeśli chodzi o pracę obwodowych komisji wyborczych ds. ustalenia wyników głosowania, bo teraz te komisje pracują. Komisje sporządziły 79 tys. 647 protokołów na ogólną liczbę protokołów ok. 116 tys. - powiedział. Jednocześnie zaznaczył, że z tego do sejmików samorządowych są 17 tys. 553 protokoły, do rad powiatów 14 tys. 931, do rad gmin i rad miast 29 tys. 25 protokołów. Jeśli chodzi o wybory wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 18 tys. 138 protokołów.

 

Komisja wyższego szczebla zweryfikowała 23 tys. 592 protokoły

 

Jak dodał, komisje obwodowe przekazują sporządzone przez siebie protokoły komisjom wyższego szczebla. - Te komisje wyższego szczebla muszą te protokoły z komisji obwodowych zweryfikować i wprowadzić do swojego systemu - wskazał Kozielewicz.

 

Poinformował, że na godz. 6 protokołów zweryfikowanych przez komisje wyższego szczebla jest 23 tys. 592.

 

- Z tego do sejmików wojewódzkich zweryfikowano 3 tys. 616 protokołów, do rad powiatów - 2 tys. 411 protokołów, do rad gmin - 9 tys. 752. Jeśli chodzi o wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to komisje wyższego szczebla zatwierdziły już 7 tys. 813 protokołów - mówił Kozielewicz.

 

PKW: wyniki wyborów samorządowych - wtorek, środa, a nawet czwartek 

 

Wyniki wyborów samorządowych mogą być znane we wtorek lub środę, a może nawet w czwartek - poinformował w poniedziałek na konferencji zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wiesław Kozielewicz.

 

- Jeśli chodzi o podanie tak zwanych zbiorczych wyników wyborów, pan przewodniczący zapowiadał, to będzie wtorek, środa. Tak patrzę na panią minister (sekretarz PKW Magdalenę Pietrzak - red.), wydaje mi się, że na razie ten termin jest realny - wtorek, środa - mówił wiceprzewodniczący PKW.

 

Wyjaśniał, że wyniki w przypadku miast lub gmin są w Polsce sukcesywnie podawane i na tym poziomie mogą być znane już w poniedziałek.

 

- Natomiast tak zwane zbiorowe wyniki, my planujemy wtorek, środa, a nawet pani minister mówi czwartek, jeśli nie daj Boże coś by się wydarzyło - zaznaczył Kozielewicz. Dodał, że podanie zbiorczych wyników "jest uzależnione od komisji, która ostatnia zakończy pracę.

 

WIDEO - Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej z godz. 6:00 w poniedziałek.

 

 

las/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie