Wieczór wyborczy w Polsat News i polsatnews.pl. Zobacz naszą relację minuta po minucie

Polska
Wieczór wyborczy w Polsat News i polsatnews.pl. Zobacz naszą relację minuta po minucie
PAP/Leszek Szymański

Za nami I tura wyborów samorządowych. Polacy wybierali w niej radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jak głosowali, kogo - według sondażu exit poll - wybrali i czy w samorządach lokalnych zmienił się układ sił - o tym w naszej relacji.

 
 
luq/ml Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za spędzenie z nami wieczoru wyborczego. Zapraszamy na kolejne relacje. Dobrej nocy!

PKW: ostateczne wyniki wyborów - na przełomie wtorku i środy.

Leszek Miller w Polsat News: Jaki i jego sztab popełnili fundamentalny błąd, "krytykując" Warszawę.

Prof. Dudek w Polsat News: to zły prognostyk dla PiS, że przegrało prawie we wszystkich większych miastach.

- Dziękujemy za każdy głos oddany na PSL; wynik tych wyborów nie jest końcem naszej drogi, to pewien etap, ponieważ dzisiaj jesteśmy dużo silniejsi, niż kiedykolwiek - podkreślił w niedzielę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS otrzymał 32,3 proc.; Koalicja Obywatelska - 24,7 proc., a PSL - 16,6 proc.

Lider PO Grzegorz Schetyna zadeklarował, że Platforma będzie w II turze wyborów w Gdańsku popierać obecnego prezydenta Pawła Adamowicza, który za dwa tygodnie zmierzy się w niej z kandydatem PiS Kacprem Płażyńskim. - To jest jasne, będziemy bronić każdego miasta przed PiS-em, przed kandydatem PiS, bo to kandydaci rzuceni z centrali, z Nowogrodzkiej, którzy mają się zająć przejęciem samorządu - powiedział lider PO.


- Lublin jest nasz wspólny i będziemy tak to traktować. Wszystkich mieszkańców zapraszamy do współpracy. Te pięć lat będziemy wspólnie, razem ciężko pracować, żeby po pięciu latach również tak jak dzisiaj móc mówić o dobrych efektach naszej pracy - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów na prezydenta tego miasta.

Według sondażu Ipsos Krzysztof Żuk, z wynikiem 59,7 proc., wygrywa w pierwszej turze. Jeśli wynik się potwierdzi, będzie to jego trzecia kadencja, jako prezydenta Lublina.


- Jeżeli państwo myślicie, że będę miał smutną minę, to jest nieprawda. To jest początek drogi. Ta droga rozpoczęła się niestety od wypadnięcia z Sejmu. Powoli będziemy budowali poparcie dla naszego środowiska. Pierwszy etap 5,7 proc. Poczekajmy do jutra, wierzę, że 6 proc. przebijemy. Drugi etap to są wybory do Parlamentu Europejskiego, a potem wybory parlamentarne. Musimy wrócić do Sejmu. To jest dobra zaliczka, ale tylko zaliczka - powiedział przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, komentując sondażowe wyniki wyborów samorządowych. Podziękował koalicjantom z komitetu SLD Lewica Razem.

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskał 32,3 proc. proc., Koalicja Obywatelska - 24,7 proc., PSL - 16,6 proc. Po 6,3 proc. głosów dostali Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz\'15 - wynika z sondażu exit poll przygotowanego przez Ipsos.

Komitet SLD Lewica Razem uzyskał 5,7 proc. poparcia.

Jacek Jaśkowiak: doprowadzimy do tego, że za 5 lat Poznań będzie konkurował z najlepszymi miastami w Europie.

- Nie mogę powiedzieć, że jestem zaskoczony - tak swój wynik skomentował w niedzielę na wieczorze wyborczym kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński. Według sondaży, zajął drugie miejsce za prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem.

- Jeszcze miesiąc temu, a nawet w piątek mało kto dawał mi szansę (…) Wierzę, że za dwa tygodnie też tutaj będziemy świętować - powiedział polityk PiS.

Rafał Trzaskowski wygrywa z Patrykiem Jakim bitwę o fotel prezydenta Warszawy już w pierwszej turze. W niedzielnych wyborach kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał 54,1 proc. głosów - wynika z przygotowanego przez Ipsos sondażu exit poll. Jego największy rywal Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica) uzyskał 30,9 proc. głosów. Reporter Polsat News Michał Stela przedstawił charakterystykę wyborców obu kandydatów.

- Platforma ePUAP zadziałała prawidłowo, wniosek nie mógł zawierać innych załączników niż określone w ustawie; weryfikacja była zadaniem gmin - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że nie wszystkie gminy realizowały procedurę prawidłowo.

Zaznaczył, że w niektórych przypadkach problemem było późne złożenie wniosku o dopisanie do listy wyborców.

- Wydaje mi się, że to jest, rezultat tego, że chciałem prowadzić całkowicie czystą kampanię stricte na program, na prezentację i na rozmowy z mieszkańcami - powiedział Jarosław Wałęsa zapytany o powód, dla którego nie przeszedł do drugiej w wyborach prezydenta Gdańska.

Zapytany o rekomendację na drugą turę, Wałęsa powiedział, że "oczywistym jest, że nie może poprzeć Kacpra Płażyńskiego". - Tylko, no niestety, obawiam się tego, że z tym wynikiem w pierwszej turze możemy oczekiwać też trzeciej. Trzecia tura zakończy się, możliwe, komisarzem w gdańskim magistracie i tego obawiałem się wczoraj i tego obawiam się również dzisiaj, bo to jest realne zagrożenie i musimy też o tym pamiętać - powiedział Wałęsa dodając, że ma nadzieję, że do tego nie dojdzie.

- Tu jest Łódź, to Łódź decyduje o swoim losie. Teraz bierzemy się do pracy - przed nami 17 wspaniałych planów dla naszych dzielnic i osiedli. powiedziała Hanna Zdanowska, która - według sondażu Ipsos - wygrała w pierwszej turze wyborów na prezydenta Łodzi.

Z sondażu Ipsos wynika, że PiS wygrało wybory do sejmików w 9 województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim.

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) z kolei wygrała w 7 województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

- Pierwsza tura to jest pewien etap walki za nami (…). Ja wierzę w to, że jeżeli wyborcy - apeluję i proszę naszych pozostałych kontrkandydatów - chcą tych zmian, uwierzą w to, to pokażemy im, że Kraków w końcu może być wolny od smogu, od korków, od deweloperów, którzy w dziki sposób zabudowują Kraków. Ja wierzę w to, że przez te dwa tygodnie wykonamy tę prace i za dwa tygodnie zobaczycie, że będziemy się tutaj cieszyć - powiedziała kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann. 

Według sondażu Ipsos do drugiej tury przechodzą Jacek Majchrowski (43,7 proc.) i Wassermann (33,6 proc).

PKW: prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję w historii wyborów samorządowych - przeszło 50 proc.

Adamowicz: to były chyba najtrudniejsze wybory samorządowe.

Trzaskowski dla Polsat News: będę samodzielnie podejmował decyzje.

- Chciałem podziękować serdecznie wszystkim warszawiankom i warszawiakom, bo to dzięki nim dzisiaj mogę świętować ten sukces - mówił Trzaskowski.

- Mamy nadzieję, że te wyniki się potwierdzą. To dzięki tym setkom rozmów udało się zarobić na ten wielki kredyt zaufania, co przede wszystkim bardzo zobowiązuje do bardzo ciężkiej pracy - dodał.

 

Jaki: zrobiliśmy wszystko, co dało się zrobić; serdecznie gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu, jeżeli będzie chciał, to zawsze będzie mógł liczyć na moją pomoc.

Rafałowi Trzaskowskiemu pogratulowała na Twitterze urzędująca prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. 

- Bardzo dziękuję wszystkim, których na naszej trasie spotkałem, wszystkich z którymi pracowaliśmy tak bardzo intensywnie dla tego bardzo dobrego wyniku - mówił premier Mateusz Morawiecki po przedstawieniu sondażowych wyników wyborów samorządowych.

- Jeżeli potwierdzą się sondaże, te 30 procent z hakiem, to będzie jeden z najlepszych wyników w historii III Rzeczpospolitej, ale zaczekajmy - dodał szef rządu.

- Wygraliśmy po raz czwarty z wynikiem, który dobrze wróży, jeśli chodzi o przyszłość, a szczególnie jeśli chodzi o wybory parlamentarne, to jest dobra runda - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński po przedstawieniu sondażowych wyników wyborów samorządowych.

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskał 32,3 proc. proc., Koalicja Obywatelska - 24,7 proc., 16,6 PSL - proc.; po 6,3 proc. głosów dostali Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz'15 - wynika z sondażu exit poll opublikowanego w niedzielę wieczorem przez Ipsos.

W skali kraju próg wyborczy przekroczył również komitet SLD Lewica Razem, który - według IPSOS - uzyskał 5,7 proc. poparcia.

Gdańsk - sztab Pawła Adamowicza.

Trzaskowski prezydentem Warszawy. Zobacz reakcję sztabu. 

Cisza wyborcza zakończyła się o czasie, ale PKW zapewnia, że wszyscy, którzy czekają w kolejkach do lokali wyborczych, będą mogli oddać głosy także po 21:00.

O kolejkach w lokalach wyborczych w Warszawie donoszą zarówno użytkownicy portali społecznościowych, jak i media. Czas oczekiwania w kolejce po odbiór kart do głosowania może sięgać nawet kilkudziesięciu minut.

- O godz. 21 przedstawiciele komisji obwodowych, w tych lokalach, gdzie wyborcy czekają, wyjdą i staną na końcu tej kolejki - to będzie koniec osób, które chcą zagłosować. Inne osoby, które po godz. 21 stawią się w tej kolejce, oczywiście, już nie będą do głosowania dopuszczone - mówił. 

 

Kielce

Europoseł PO Bogdan Wenta otrzymał 35,8 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z Wojciechem Lubawskim. Urzędujący prezydent Kielc zdobył 29,6 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Piotr Liroy-Marzec. Głosowało na niego 16 proc. mieszkańców Kielc.

Kraków

Urzędujący od 2002 roku prezydent Jacek Majchrowski wygrał I turę wyborów zdobywając 43,7 proc. głosów. Oznacza to, że mieszkańcy Krakowa za dwa tygodnia ponownie pójdą do urn. Kontrkandydatką Majchrowskiego będzie Małgorzata Wassermann (PiS), która według sondażu exit poll zdobyła 33,6 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Łukasz Gibała. Zdobył 16,8 proc. 

Gdańsk

Również w Gdańsku - zgodnie z sondażem Ipsos - w I turze wyborów zwyciężył urzędujący prezydent. Paweł Adamowicz zdobył 36,7 proc głosów i zmierzy się w II turze z Kacprem Płażyńskim (PiS), który odnotował wynik 32,3 proc. Z walki o fotel prezydenta Gdańska odpadł Jarosław Wałęsa (PO), który zdobył 25,3 proc głosów i zajął trzecie miejsce.

Wrocław ze znakiem zapytania

Wiele wskazuje na to, że także we Wrocławiu rozstrzygnięcie wyborów na prezydenta zapadło już w tę niedzielę. Według sondażu exit poll, popierany przez Koalicję Obywatelską Jacek Sutryk zdobył 50,1 proc. głosów i pokonał Mirosławę Stachowiak-Różecką. Posłanka PiS otrzymała 27,8 proc. głosów.

Katowice

Popierany m.in. przez PiS prezydent Marcin Krupa zapewnił sobie reelekcję w I turze - wynika z sondażu exit poll. Krupa zdobył 51,1 proc., pokonując kandydata Koalicji Obywatelskiej Jarosława Makowskiego. Ten zdobył 24,4 proc. głosów.

 

Białystok

Tadeusz Truskolaski kolejny raz zwyciężył w wyborach na prezydenta Białegostoku, notując wynik 51,6 proc. Jego najgroźniejszy rywal, Jacek Żalek (Zjednoczona Prawica) zdobył 32,5 proc.

Poznań

Poznaniacy również nie będą potrzebowali II tury. Urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak zapewnił sobie reelekcję, zdobywając 56,6 proc. Drugie miejsce zajął kandydat Zjednoczonej Prawicy, Tadeusz Zysk. Otrzymał 22,2 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll.

 

Lublin

Urzędujący od 2010 roku prezydent Krzysztof Żuk także zapewnił sobie już reelekcję. Głosowało na niego 59,7 proc. wyborców, podczas gdy na kandydata Zjednoczonej Prawicy, Sylwestra Tułajewa głosowało 33,2 proc.

Łódź

Popierana przez Koalicję Obywatelską Hanna Zdanowska zwyciężyła uzyskując 70,1 proc. Drugie miejsce zajął poseł PiS Waldemar Buda. Zdobył 24,2 proc. głosów.

Warszawa

Rafał Trzaskowski wygrał z Patrykiem Jakim bitwę o fotel prezydenta Warszawy już w I turze. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 54,1 proc głosów, podczas gdy Jaki 30,9 proc. - wynika z sondażu IPSOS. Na trzecim miejscu znalazł się Jan Śpiewak (Wygra Warszawa), który zdobyli 3,0 proc. głosów. Kolejne pozycje - według badania exit poll - zajęli ex equo Justyna Glusman (Ruchy Miejskie dla Warszawy) i Marek Jakubiak (Kukiz\'15). Uzyskali po 2,6 proc. Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzej Rozenek - 1,5 proc. głosów.

Ostatnie minuty...

Za 10 minut podamy pierwsze wyniki exit poll. 

W jednym z lokali wyborczych w Kole głosującym udostępniane były ścieralne długopisy - poinformowała policja. "Na razie jest zbyt wcześnie, by podać więcej szczegółów dotyczących tej sytuacji" - przekazano. 

Ostatnie 30 minut na oddanie głosu! Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21:00. 

Widzów i internautów zachęcamy do komentowania - kampanii, składanych podczas niej obietnic, sondażowych wyników, itp. - na polsatnews.pl lub kontach portalu na Facebooku i Twitterze.

Już za niecałe 30 minut zaczynamy wieczór wyborczy - transmisja na antenie Polsat News oraz na portalu polsatnews.pl. Zachęcamy również do śledzenia naszej relacji tekstowej. 

Nic nie wskazuje na to, by głosowanie i cisza wyborcza w niedzielnych wyborach samorządowych miały być przedłużone - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. 

Już o godzinie 21:00 na antenie Polsat News oraz na portalu polsatnews.pl podamy wyniki exit poll. 

PKW: 595 przestępstw i wykroczeń, w tym 45 incydentów dotyczących agitacji wyborczej.

Pijany mężczyzna z lokalu wyborczego w Mrągowie wyniósł karty do głosowania - poinformował Rafał Jackowski z zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji. Dodał, że w regionie odnotowano także kilkanaście wykroczeń dotyczących wyborów.

Policja nie podaje, ile było tych kart. - Był on pijany, zatrzymała go przewodnicząca komisji. Gdy wytrzeźwieje, zostaną z nim wykonane czynności, ponieważ taki czyn jest przestępstwem wyborczym - powiedział Jackowski.

Cztery lata temu frekwencja o godz. 17:30 wynosiła 39 proc.

Frekwencja w wyborach samorządowych na godz. 17:00 wyniosła 41,65 proc. Najwyższa była w województwie mazowieckim (45,31 proc.) oraz w województwach świętokrzyskim (43,93 proc.) i podlaskim (42,97 proc.), najniższa w - opolskim (37,03 proc.).

Dobry wieczór! Zaczynamy relację z I tury wyborów samorządowych 2018. Polacy wybierają radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Pierwsze wyniki sondażu exit poll podamy już o godzinie 21:00. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie