Śląskie: wielu prezydentów miast wybranych w pierwszej turze

Polska
Śląskie: wielu prezydentów miast wybranych w pierwszej turze
PAP/Jacek Turczyk

Zygmunt Frankiewicz w Gliwicach, Krzysztof Matyjaszczyk w Częstochowie, Andrzej Dziuba w Tychach, Arkadiusz Chęciński w Sosnowcu, Paweł Silbert w Jaworznie - to niektórzy prezydenci miast woj. śląskiego, wybrani - według cząstkowych wyników głosowania - na kolejną kadencję już w pierwszej turze.

Drugiej tury wyborów prezydenta miasta - jak wskazuje opublikowany w niedzielę wieczorem sondaż Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu - nie będzie też w Katowicach, gdzie wygrał urzędujący od 2014 r. prezydent Marcin Krupa (bezpartyjny, miał poparcie PiS i SLD)- według tego sondażu poparło go 51,1 proc. wyborców.

 

Na razie nie ma bardziej szczegółowych danych o wyniku głosowania w stolicy Górnego Śląska. Jak poinformowano w poniedziałek rano w miejskiej komisji wyborczej, dane z komisji obwodowych nadal spływają - do godz. 6.00 przyjęto mniej więcej połowę protokołów.

 

Pewni wygranej mogą być prezydenci Częstochowy i Gliwic

 

Także inne miejskie komisje wyborcze w regionie, z którymi kontaktowała się, nie zakończyły jeszcze liczenia głosów. Np. w Tychach około godz. 6 rano do komisji dotarło około dwie trzecie protokołów z obwodów, w Zabrzu w tym czasie udało się wprowadzić dane z 36 na 90 komisji, w Jaworznie 20 z 47 komisji. Również w Rybniku komisja nie zakończyła pracy. W Częstochowie do wczesnego rana policzono około połowę głosów, podobnie np. w Piekarach Śląskich.

 

Przedstawiciele wybranych komisji jedynie nieoficjalnie podają prawdopodobne, oparte na cząstkowych danych wyniki wyborów prezydentów miast.

 

Frankiewicz jest najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce

 

Według tych informacji - potwierdzanych nieoficjalnie przez przedstawicieli sztabów wyborczych, którzy jednak również mają na razie jedynie cząstkowe dane - pewni wygranej w pierwszej turze mogą być m.in. prezydenci: Częstochowy - Krzysztof Matyjaszczyk (komitet SLD - Lewica Razem), który wygrał z ponad 60-procentowym poparciem, i Gliwic - Zygmunt Frankiewicz (bezpartyjny), który jest najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce - rządzi Gliwicami od 1993 r. Uzyskał - według niepełnych danych - ponad 70-procentowe poparcie.

 

Prezydent Tych z 70 proc. poparciem

 

Również bezpartyjny Andrzej Dziuba, od 18 lat rządzący Tychami, uzyskał - według cząstkowych danych - poparcie powyżej 70 proc. Powyżej 60 proc. głosujących poparło urzędujących prezydentów: Sosnowca - Arkadiusza Chęcińskiego, Chorzowa - Andrzeja Kotalę (obaj z Koalicji Obywatelskiej), Jaworzna - Pawła Silberta (bezpartyjnego), Będzina - Łukasza Komoniewskiego (członek SLD, startował z lokalnego komitetu) i Piekar Śląskich - Sławę Umińską-Duraj.

 

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się prawdopodobnie w Rudzie Śląskiej (z udziałem urzędującej, bezpartyjnej prezydent Grażyny Dziedzic i kandydata PiS Marka Wesołego), Mysłowicach (z udziałem bezpartyjnego Dariusza Wójtowicza oraz Wojciecha Króla z Koalicji Obywatelskiej) i Dąbrowie Górniczej (zmierzą się Marcin Bazylak z SLD Lewica Razem i Robert Warwas z PiS).

 

Druga tura prawdopodobnie będzie też w Zabrzu, z udziałem urzędującej prezydent, bezpartyjnej Małgorzaty Mańki-Szulik i Agnieszki Rupniewskej z Koalicji Obywatelskiej.

 

- Pomimo kampanii wyborczej, która nie była wolna od kłamstw i manipulacji, mieszkańcy oddali na mnie największą liczbę głosów, za co jestem wdzięczna. Ilość kandydatów sprawiła jednak, że poparcie się podzieliło i konieczna będzie druga tura. Już dziś zachęcam do ponownego udziału w wyborach - napisała w poniedziałek rano prezydent Zabrza w portalu społecznościowym.

 

Druga tura m.in. w Bytomiu, Zabrzu, Raciborzu

 

Bytom, Zabrze, Racibórz, Zawiercie - to niektóre z większych miast woj. śląskiego, gdzie - według cząstkowych wyników głosowania - dojdzie do drugiej tury wyborów, z udziałem dotychczasowych prezydentów tych miast. Druga tura będzie też w Mysłowicach, jednak bez urzędującego prezydenta.

 

Z informacji uzyskanych w poniedziałek rano w miejskich komisjach wyborczych wynika, że żadna z nich nie uzyskała jeszcze danych ze wszystkich obwodów. Cząstkowe wyniki oparte są na danych - w zależności od miasta - z ok. 50-95 proc. obwodów. W najbardziej zaawansowanych w liczeniu głosów miejskich komisjach brakuje jeszcze 2-4 protokołów. Własne wyliczenia, oparte na informacjach członków obwodowych komisji, podają natomiast niektóre sztaby wyborcze poszczególnych kandydatów.

 

Według cząstkowych danych, dotychczasowi prezydenci wygrali w pierwszej turze w: Katowicach (Marcin Krupa), Częstochowie (Krzysztof Matyjszczyk), Gliwicach (Zygmunt Frankiewicz, z ok. 73-procentowym poparciem), Tychach (Andrzej Dziuba, ponad 70 proc. głosów), Sosnowcu (Arkadiusz Chęciński), Rybniku (Piotr Kuczera), Chorzowie (Andrzej Kotala), Siemianowicach Śląskich (Rafał Piech, z poparciem ponad 80 proc. głosujących), Jaworznie (Paweł Silbert), Będzinie (Łukasz Komoniewski), Piekarach Śląskich (Sława Umińska-Duraj), Wodzisławiu Śląskim (Mieczysław Kieca). Burmistrzem Czeladzi pozostanie Zbigniew Szaleniec.

 

Nie wiadomo jeszcze, czy do drugiej tury dojdzie w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie ok. 50 proc. głosów uzyskała urzędująca prezydent Anna Hetman. Po 9. rano komisja w tym mieście czekała jeszcze na cztery protokoły, potrzebne do zakończenia procesu liczenia głosów. Drugą liczbę głosów uzyskał tam Łukasz Kasza z PiS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie