"Ostrzeżenie dla rządzących". Zagraniczne media o wyborach samorządowych w Polsce

Świat
"Ostrzeżenie dla rządzących". Zagraniczne media o wyborach samorządowych w Polsce
Polsat News/Washington Post

Zagraniczna prasa komentuje wybory samorządowe w Polsce. Piszą o nich na swoich portalach internetowych między innymi "Washington Post", "New York Times" i "Politico".

"Washington Post" największy i najstarszy dziennik w Stanach Zjednoczonych napisał, że według exit poll rządząca partia otrzymała mniejsze poparcie niż w wyborach parlamentarnych w 2015 roku o prawie sześć procent głosów.

 

"Financial Times" napisał natomiast, że "duże miasta psują sukces wyborczy Prawa i Sprawiedliwości". Dziennik zauważa, że PiS "zanotowało delikatne wzrosty", ale dużo gorzej radziło sobie w miastach. Wybory nazwało "pierwszym ogólnokrajowym testem poparcia dla partii po trzech latach władzy". Opisując wybory, brytyjska gazeta wykorzystała zdjęcie pokazujące wieczór wyborczy w Polsat News.

 


Z kolei inny amerykański dziennik "The New York Times" podkreśla, że prounijny kandydat opozycji Rafał Trzaskowski wygrał wybory na prezydenta Warszawy. Gazeta odnotowuje, że rządząca konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość w skali ogólnopolskiej otrzymała najwyższe poparcie na poziomie ponad 32 procent.


"Politico" uznał, że niedzielne wybory były pierwszym ogólnokrajowym testem wsparcia dla partii Prawo i Sprawiedliwość. Ich wynik świadczy o tym, że wyborcy "dali ostrzeżenie rządzącym".

 

"Partia rządząca wygrała wprawdzie w regionach, ale przegrała walkę o fotele prezydentów w miastach" - zauważa Gulf News. Portal podkreśla, że wybory samorządowe odbyły się w czasie konfliktu z Unią Europejską "po wprowadzeniu przez Polskę szeregu kontrowersyjnych reform sądownictwa, które stwarzają zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej, rządów prawa i demokracji w ogóle".

grz/jm/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie