Rekordowy wynik w wyborach prezydenta Wałbrzycha oraz burmistrza Orzysza

Polska

Z cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej wynika, że Roman Szełemej zebrał ponad 80 proc. głosów wyborców. W jednej z komisji wyborczych, uzyskał 100 proc. poparcia. Podobny wynik w powiecie wałbrzyskim uzyskał burmistrz Głuszycy Roman Głód. Jednak burmistrzem z największym poparciem będzie zapewne włodarz Orzysza Zbigniew Włodkowski - 87,97 proc. głosów.

Roman Szełemej zaczął rządzić w Wałbrzychu w 2011 r. Premier Donald Tusk mianował go komisarzem, po tym jak z funkcji prezydenta zrezygnował Piotr Kruczkowski.


W przedterminowych wyborach w 2011 roku uzyskał 60 procent głosów. W 2014 roku walkę o fotel prezydenta zakończył z rekordowym wynikiem 82 procent głosów.

 

Trwa liczenie głosów


Teraz wszystko wskazuje na to, że poprawił ten wynik. W sztabie wyborczym prezydenta do godziny 5:15 rano otrzymano wyniki z 35 komisji wyborczych. Według nieoficjalnych danych urzędujący prezydent zebrał 85,11 proc. głosów wyborców.

 

Nieoficjalne wyniki z godz. 7:14, po podliczeniu głosów z 58 komisji: Roman Szełemej 84,60 proc., Ireneusz Zyska 13,02 proc., Bogusława Czupryn 1,41 proc., Łukasz Mikołajczyk 0,94 proc.

 

Około godz. 10 wynik cząstkowy Szełemeja podany przez Miejską Komisję Wyborczą był niższy - ponad 80 proc.  

 

Komitet popierany przez Koalicję Obywatelską

 

Roman Szełemej jest z wykształcenia lekarzem, kardiologiem. W 2000 r. objął stanowisko ordynatora Oddziału Internistyczno-Kardiologicznego Specjalistycznego szpitala w Wałbrzychu. Dwa lata później został jego dyrektorem.  

 

W tegorocznej kampanii występował pod szyldem własnego komitetu, ale był popierany przez Koalicję Obywatelską. Przed czterema laty wygrał jako kandydat i członek Platformy Obywatelskiej.

 

Wśród burmistrzów rekord w Orzyszu - 87,96 proc.

 

Wśród kandydatów na burmistrzów rekordowym wynikiem może pochwalić się dotychczasowy włodarz Orzysza Zbigniew Włodkowski z PSL. Uzyskał on rekordowe poparcie 87,96 proc. głosów. Kontrkandydatem Włodkowskiego był Tadeusz Okuniewski z PiS. 

 

Zbigniew Włodkowski został wybrany na drugą kadencję w samorządzie, wcześniej był m.in. posłem PSL i wiceministrem edukacji narodowej (2007-11). Burmistrzem Orzysza został wybrany na drugą kadencję uzyskując 87,96 proc. głosów. Kontrkandydatem Włodkowskiego był miejscowy przedsiębiorca Tadeusz Okuniewski (PiS).

 

Komisja z Orzysza czeka w Olsztynie na złożenie protokołów do komisarza wyborczego.

 

Włodkowski: 4 lata ciężko pracowałem

 

"Wygrałem z taką przewagą, bo 4 lata ciężko pracowałem. Zbudowałem dobry, wspaniały zespół ludzi, w mojej kadencji pozyskaliśmy 32 mln zł na inwestycje, co jest ogromem w takim miasteczku. W centrum miasta od 15 lat stał opuszczony hotel i straszył, teraz jest wyremontowany i będą tam za chwilkę wszystkie urzędy i zintegrowana obsługa mieszkańców. Ludzie takie rzeczy widzą i doceniają" - powiedział Włodkowski.

 

Włodkowski w samorządzie promował miasto nawiązując do jego garnizonowych tradycji, zorganizowano m.in. bieg Tygrysa, czy bitwę czołgów oraz otwarto muzeum wojskowości.

grz/ portalsamorzadowy.pl, dziennik.walbrzych.pl, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie