Poszkodowani przez GetBack: w przyszłym tygodniu spotkanie z prokuratorami

Polska
Poszkodowani przez GetBack: w przyszłym tygodniu spotkanie z prokuratorami
Polsat News

Na przyszły tydzień zaplanowano członków Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack z prokuratorami - poinformował prezes tego stowarzyszenia Artiom Bujan. Mają być omawiane kwestie włączenia się prokuratury do spraw cywilnych przeciw bankowi, który oferował obligacje GetBack.

- Wkrótce odbędzie się spotkanie z zespołem prokuratorskim, również z zespołem od prawa cywilnego (...). To spotkanie zaplanowano na przyszły tydzień, mają w nim brać udział też przedstawiciele KPRM - powiedział Bujan po piątkowym spotkaniu członków stowarzyszenia z przedstawicielami KPRM.

 

Wyjaśnił, że podczas spotkania w przyszłym tygodniu ma być omawiana kwestia włączenia się prokuratury do spraw cywilnych przeciw bankowi, który oferował obligacje GetBack.

 

Bujan wyjaśnił, że piątkowe spotkanie dotyczyło "zmobilizowania Prokuratury Krajowej, aby zastosowała art. 7 kodeksu postępowania cywilnego i zaczęła wnosić w postępowaniu cywilnym pozwy do sądu mając już zgromadzony materiał, aby obywatele mogli odzyskać w całości środki finansowe utracone w placówce jednego z banków". - Nas nie oszukał GetBack, my zostaliśmy wciągnięci w aferę GetBack przez jeden z banków - powiedział.

 

Chcą przyspieszenia postępowań

 

Wyjaśnił, że przedstawicielom KPRM przekazano także inne postulaty, o których informowano przed spotkaniem. Chodzi o "przyspieszenie wszelkiego rodzaju postępowań oraz wszczęcie nowych postępowań sankcyjno-administracyjnych przez Komisję Nadzoru Finansowego względem tych podmiotów, które wciągały obywateli w GetBack".

 

- Prosimy o postawienie zarzutów wszelkiego rodzaju oszustom-bankierom, przyspieszenie prac KNF. Będziemy również postulować, żeby rząd jak najszybciej wprowadził w życie projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione. Chodzi o to, aby w toku postępowania karnego istniała możliwość zabezpieczenia na rzecz pokrzywdzonych majątku oszukańczych firm, które wciskały obligacje GetBack - mówił Bujan.

 

Wyjaśnił, że w skali kraju straty poniesione przez obligatariuszy-osoby fizyczne poszkodowane w aferze GetBack szacowane są na ponad 2 mld zł.

 

- Oficjalnie sprawa dotyczy powyżej 9 tys. osób fizycznych, a my podejrzewamy, że jest mniej. Do dnia dzisiejszego żaden resort nie pochylił się nad tym, aby ustalić faktyczną liczbę pokrzywdzonych. Nie zrobiono nic, żeby powiadomić obywateli o ich prawach i obowiązkach w związku z tym, że stracili pieniądze; do jakiego urzędu iść, do której prokuratury się zwrócić. Takich działań niestety jeszcze nie było - ocenił.

 

Odmówił ujawnienia liczby członków stowarzyszenia. - Mamy również wrogów, którzy bardzo nie chcą, abyśmy odzyskali pieniądze. To duża grupa osób, która stała się posiadaczami obligacji GetBack w wyniku nieuprawnionych czynności bankierów, wyłudzenia - dodał.

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie