Rozbito gang zajmujący się m.in. kradzieżami samochodów

Polska

Ponad 150 przestępstw ma na koncie rozbita przez katowicką policję i prokuraturę grupa przestępcza, zajmująca się m.in. kradzieżami samochodów i włamaniami do sklepów. Rok temu podczas zuchwałego napadu na salon samochodowy sprawcy skradli pięć nowych mazd.

Policjanci, którzy zatrzymali 10 członków grupy, odzyskali 16 skradzionych przez nich aut o łącznej wartości 1,2 mln zł - podał w czwartek zespół prasowy śląskiej policji. Część z zabezpieczonych aut miała przerobione znaki identyfikacyjne.


Jak ustalili śledczy, członkowie grupy mieli dopuścić się ponad 150 przestępstw przeciwko mieniu, głównie kradzieży pojazdów, paserstw oraz włamań do obiektów handlowych.


Nad sprawą pracowali od kilku miesięcy, wspólnie z Prokuraturą Rejonową Katowice-Zachód, policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową w katowickiej komendzie miejskiej.

 

Zamaskowani bandyci ukradli pięć nowych mazd


- Poczynione ustalenia w ramach prowadzonego śledztwa pozwoliły na zatrzymanie łącznie 10 osób, w tym głównego organizatora przestępczego procederu, który usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Zatrzymani to mieszkańcy województwa śląskiego, podkarpackiego oraz kujawsko-pomorskiego, w wieku od 27 do 45 lat - podała śląska policja. W zatrzymaniach brali udział policyjni antyterroryści.


Jednym z wątków śledztwa jest rozbój, do którego doszło w październiku 2017 roku w salonie samochodowym Mazdy w Sosnowcu, gdzie kilku zamaskowanych bandytów ukradło pięć nowych mazd 6 i cx-5 o łącznej wartości ponad 700 tys. zł. - W toku czynności ustaleni zostali sprawcy wymienionego przestępstwa, którym przedstawiono zarzuty - zaznaczyła policja.

 

Osiem osób tymczasowo aresztowanych


Wobec ośmiu zatrzymanych Sąd Rejonowy Katowice-Zachód zastosował tymczasowy areszt. Podejrzanym zostały zarzucone przestępstwa przeciwko mieniu popełnione w ramach działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczynienia sobie z popełnienia przestępstwa stałego źródła dochodu, które zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat.


Podczas przeprowadzonych przeszukań po dokonanych zatrzymaniach zabezpieczono pieniądze w kwocie około 100 tys. zł, które zostały zatrzymane w ramach zabezpieczenia majątkowego na poczet przyszłych kar i grzywien.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie