"PiS chroni skazaną kandydatkę na burmistrza". Wojewoda małopolski: nie wiedziałem o wyroku

Polska

Ewa Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju, skazana podobnie jak prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, ubiega się o ponowny wybór. Jednak wojewoda małopolski nie wezwał jej do rezygnacji z kandydowania. Przybyło, choć bezpartyjna, była asystentką posła PiS. - Nie miałem informacji o wyroku. Jeśli Przybyło wygra, zostaną podjęte czynności wyjaśniające i ewentualnie nadzorcze - zapewnia wojewoda Piotr Ćwik.

- Odnosząc się do dyskusji medialnych dotyczących burmistrz Rabki-Zdroju przekazujemy, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie do wczoraj nie posiadał informacji o wyroku, którego ta dyskusja dotyczy - oświadczyła w czwartek rzeczniczka wojewody Joanna Paździo. I dodała, że "obecnie te informacje są weryfikowane".

 

Według zapewnień urzędu wojewody, jeśli informacje o wyroku się potwierdzą, a Ewa Przybyło zostanie wybrana na stanowisko burmistrza Rabki-Zdroju "zostaną podjęte czynności wyjaśniające, a w ich następstwie ewentualne czynności nadzorcze".

 

- Wszyscy są równi wobec prawa - głosi komunikat wojewody.

 

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", ubiegająca się o reelekcję Ewa Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju, została prawomocnie skazana w listopadzie ubiegłego roku za "przestępstwo umyślne z oskarżenia publicznego". Według dziennika, skazano ją na 6 tys. zł grzywny za niedopełnienie obowiązków. "Nie przekazywała w terminie skarg na nią do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz blokowała mieszkańcom dostęp do informacji publicznej. Opóźnienia trwały do 18 miesięcy, a sądy administracyjne wiele razy nakładały na urzędniczkę grzywny - w sumie 54 tys. zł" - napisała "Rz".

 

W środę wojewoda łódzki Zbigniew Rau wezwał Hannę Zdanowską do rezygnacji z ubiegania się o ponowny wybór na prezydenta Łodzi. Zdanowska, Jak Przybyło, była ścigana z oskarżenia publicznego i również skazana na karę grzywny. Jacek Sasin sekretarz stanu w Kancelarii premiera, zagroził mieszkańcom Łodzi,  że jeśli Zdanowska wygra wybory, to w mieście zostanie wprowadzony zarząd komisaryczny.

 

WIDEO - Wojewoda łódzki: Zdanowska nie może być prezydentem miasta, niech zrezygnuje z kandydowania

 

 

WIDEO - "To polityczny zamach na legalnie wybranego prezydenta". Zdanowska odpowiada wojewodzie

 

dro/ "Rzeczpospolita"

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!