Schetyna: decyzja ws. Zdanowskiej w poniedziałek. "Kwestia grzywny nie jest wielkim przestępstwem"

Polska

- W poniedziałek o godz. 19 mamy zarząd krajowy i tam podejmiemy ostateczne decyzje ws. kandydatki na prezydenta Łodzi Hanny Zdanowskiej - w ten sposób lider PO Grzegorz Schetyna odniósł się do pytania reporterki Polsat News Ewy Żarskiej o to, czy Zdanowska jest nadal członkinią PO. Dodał, że kwestia grzywny "nie jest wielkim przestępstwem, ale zapisy statutowe są restrykcyjne".

Pod koniec września w sądzie drugiej instancji Hanna Zdanowska została uznana za winną poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera, za co została skazana na 20 tys. zł grzywny. Orzeczenie to jest prawomocne. 

 

Do sytuacji prezydent Zdanowskiej odniósł się w ubiegłym tygodniu m.in. szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin (PiS). W poniedziałek powiedział podczas konferencji prasowej w Łodzi, że nawet jeśli skazana prawomocnym wyrokiem na karę grzywny Zdanowska wygra wybory, "nie będzie mogła pełnić funkcji prezydenta miasta".

 

Reporterka Polsat News pytała o powody, dla których decyzja ws. kandydatki na prezydenta Łodzi nie została podjęta przed wyborami.

  

- Nie zrobiliśmy tego, bo jesteśmy w kampanii i to jest dla nas najważniejsze - wygrać wybory. Pani Zdanowska jest faworytem w Łodzi, a PiS, minister [Jacek - red.] Sasin, urzędnicy pisowscy, chcą zrobić wszystko, żeby ją tej prezydentury pozbawić. Nie będziemy PiS-owi w tym pomagać i wspieramy Zdanowską - stwierdził lider Platformy Obywatelskiej.

 

Dopytywany, czy podczas poniedziałkowego zarządu krajowego zostanie zmieniony statut partii, odparł: "będziemy sankcjonować zapisy".

 

Schetyna nie odpowiedział na pytanie, czy Zdanowska przestanie być w poniedziałek członkiem PO: "Tego nie wiem. Zobaczymy".

 

Lider Platformy Obywatelskiej wraz z przewodniczącą Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer wziął udział w konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej z udziałem i kandydata na burmistrza miasta Sierpca Marcina Baczewskiego w Sierpcu (woj. mazowieckie).

msl/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie