Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny o przepisy unijne. Eksperci: "to krok w stronę polexitu"

Polska
Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny  o przepisy unijne. Eksperci: "to krok w stronę polexitu"
Polsat News

"Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją artykułu 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej" - ujawnił tvn24.pl. Chodzi o przepis, który dopuszcza zadawanie przez sądy tzw. pytań prejudycjalnych skierowanych do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Ziobro wysłał pismo 4 października. Wnosi o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją artykułu 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. 

 

"w zakresie, w jakim dopuszcza występowanie przez sąd z pytaniem prejudycjalnym o wykładnię Traktatów lub o ważność i wykładnię aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii, w sprawach dotyczących ustroju, kształtu i organizacji władzy sądowniczej oraz postępowania przed organami władzy sądowniczej państwa członkowskiego Unii Europejskiej" - czytamy w piśmie. 

 

Prokurator Generalny wskazuje, że "zachodzi jednak konieczność przeprowadzenia kontroli kwestionowanego przepisu w innym, autonomicznym kontekście, dotyczącym konstytucyjności wynikającego z art. 267 TSUE zakresu kompetencji sądu krajowego.

 

"Konstytucja najwyższym prawem"

 

Wniosek z 4 października to rozszerzenie pisma skierowanego przez Prokuratura Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego 23 sierpnia.

 

W sierpniu Zbigniew Ziobro domagał się  "stwierdzenia niezgodności art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, rozumianego w ten sposób, że uprawnia sąd krajowy do skierowania pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wykładnię Traktatów albo ważność lub wykładnię aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii w sytuacji, gdy rozstrzygnięcie Trybunału w tym zakresie nie odnosi się do przedmiotu sprawy zawisłej przed sądem krajowym kierującym odesłanie prejudycjalne z art. 7 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w związku z wyrażoną w art. 2 Konstytucji zasadą państwa prawnego i wywodzoną z tego artykułu zasadą pewności prawa oraz z ustanowioną w art. 8 ust. 1 Konstytucji zasadą, iż Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej".

 

Nie ma jeszcze terminu rozpatrzenia wniosku  

 

- Wniosek Prokuratora Generalnego wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego 23 sierpnia 2018 r., natomiast 5 października wpłynęło pismo procesowe wnioskodawcy rozszerzające wniosek - przekazał rzecznik prasowy TK Jakub Kozłowski. Jak dodał, "sprawa jest w toku postępowania merytorycznego i nie został wyznaczony termin rozpoznania wniosku".

 

- Równie dobrze może powiedzieć, że w takim razie wypisujemy się z Unii Europejskiej - ocenił w rozmowie z TVN24 Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

 

- Ten wniosek zmierza w tę stronę, żeby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie mógł wydać skutecznie orzeczenia, które będzie oceniało polski wymiar sprawiedliwości po tak zwanej reformie, a właściwie deformie, jaka została przeprowadzona – dodał Mazur.

  

W programie "Graffiti" w Polsat News Piotr Witwicki zauważył, że wniosek Ziobry jest odbierany jak droga do tzw. polexitu czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

 

- To absolutnie nie jest Polexit. Wszyscy chcemy być w Unii, tylko w jakiej Unii. Nie chcę być w Unii, która mierzy banany - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Solidarna Polska).

 

Zbigniew Ziobro odpowiada

 

Zbigniew Ziobro odniósł się do tej sprawy. Odpowiedział, że - nieprawdą jest, jakoby wniosek do TK był próbą wyprowadzenia Polski z UE, nieprawdą są twierdzenia, jakoby Polska chciała zakwestionować kompetencje TSUE, a rząd chciał wypowiedzieć traktat o funkcjonowaniu UE.

 

Premier o wniosku prokuratora generalnego do TK: to normalna procedura

 

Mamy do czynienia z normalną procedurą - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro do TK ws kompetencji polskich sądów do występowania z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE w sprawach, których nie reguluje prawo europejskie.

 

- To są sprawy, które powszechnie dość w UE są weryfikowane, otóż Trybunał Konstytucyjny z Niemiec (…) w sposób taki sam, jak nasz jest po prostu pytany, czy można kierować pytania prejudycjalne w sprawach wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę premier odpowiadając na pytania dziennikarzy. Mamy do czynienia z normalną procedurą - ocenił.

 

- Nikt tego w UE nie kwestionuje i w naszym przypadku również oczywiście my cieszymy się z tego, że jesteśmy tutaj pełnoprawnym członkiem UE i z tego względu nastąpi weryfikacja tego przez nasz Trybunał Konstytucyjny - dodał Morawiecki.

 

 

maw/las tvn24.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie