"To ogłoszenie Polexitu". Szczerba o słowach Gowina ws. możliwego zignorowania orzeczenia TSUE

Polska

- Jeżeli państwo członkowskie nie respektuje wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu (...), to oznacza to Polexit - mówił w "Graffiti" Polsat News Michał Szczerba z PO. W ten sposób odniósł się do słów wicepremiera Jarosława Gowina, który stwierdził, że jeśli unijny trybunał usankcjonuje zawieszenie stosowania artykułów ustawy o SN, rząd zapewne doprowadzi do "zignorowania orzeczenia".

- To jest wicepremier polskiego rządu. Jeżeli Jarosław Gowin takie słowa puszcza w obieg, to oznacza, że tego typu dyskusje w PiS trwają i to jest pewna linia tej partii - stwierdził Szczerba w rozmowie z Piotrem Witwickim.

 

"Rząd zapewne nie będzie miał innego wyjścia"

 

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin został spytany w wywiadzie dla "Do Rzeczy" m.in. o pytania prejudycjalne, które Sąd Najwyższy skierował niedawno do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, zawieszając przy tym stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.

 

Na uwagę, że SN do czasu uzyskania orzeczenia TSUE "zawiesił obowiązywanie rządowych ustaw", polityk odpowiedział, że "to coś poważniejszego niż zawieszenie działania prawa".

 

"Jeżeli Trybunał (Sprawiedliwości Unii Europejskiej) dopuści się precedensu i usankcjonuje zawieszenie prawa przez Sąd Najwyższy, to nasz rząd zapewne nie będzie miał innego wyjścia, jak doprowadzić do drugiego precedensu, czyli zignorować orzeczenie TSUE jako sprzeczne z traktatem lizbońskim oraz z całym duchem integracji europejskiej" - powiedział Gowin.

 

Szczerba: będą trzy dodatkowe linie metra

 

Szczerba w programie "Graffiti" odniósł się też do projektu "Jaki Caffee". Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy uruchomił pod taką nazwą punkt, w którym mieszkańcy stolicy będą mogli poznać plany rozbudowy metra.

 

- Jeżeli Jaki w tej swojej kawiarence chce rozmawiać o projektach metra, które są palcem na wodzie pisane, to szkoda mojego czasu. Rafał Trzaskowski ma konkretne propozycje, które są skonsultowane z ekspertami. Będą trzy dodatkowe linie metra, które będą łączyły dotychczasowe stacje i będą szły w kierunku dzielnic, które nie są tak dobrze skomunikowane - powiedział Szczerba.

 

 

 

Polsat News

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie