Środowiska LGBT+ apelują do Trzaskowskiego, by podpisał deklarację przed wyborami

Polska
Środowiska LGBT+ apelują do Trzaskowskiego, by podpisał deklarację przed wyborami
PAP/Leszek Szymański

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że kartę LGBT+ podpisze po 21 października - poinformowały stowarzyszenia LGBT+. Zaapelowały jednocześnie do kandydata, by "dotrzymał słowa" i podpisał deklarację przed wyborami albo "przestał obiecywać".

W poniedziałek stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, działające na rzecz umożliwienia zawierania małżeństw wszystkim osobom bez względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową, opublikowało oświadczenie, w którym napisano, że razem z Lambda Warszawa i Kampania Przeciw Homofobii od czerwca stowarzyszenie prowadziło rozmowy z KO w Warszawie na temat włączenia do programu Trzaskowskiego postulatów dotyczących społeczności LGBT+.

 

"Niestety mimo zapowiedzi Rafał Trzaskowski nie podpisał deklaracji programowej. Po raz kolejny politycy Platformy Obywatelskiej nie dotrzymują słowa wobec społeczności LGBT+" - dodano.

 

"Dostaliśmy informację, że Rafał Trzaskowski nie ma dla nas czasu"

 

We wtorek odniósł się do tego na Twitterze Rafał Trzaskowski. "Zawsze deklarowałem i podtrzymuję moje zobowiązanie, że podpiszę samorządową kartę LGBT. Część jej postulatów ogłaszałem już wcześniej w moim programie (edukacja, bezpieczeństwo, wsparcie Parady Równości, podpisanie Karty Różnorodności)" - napisał kandydat Koalicji Obywatelskiej.

 

Stowarzyszenia w kolejnym oświadczeniu we wtorek poinformowały, że Trzaskowski zapowiedział podpisanie deklaracji po 21 października, czyli po I turze wyborów. "Dostaliśmy informację, że Rafał Trzaskowski nie ma dla nas czasu PRZED wyborami. Rozmowy KO z nami trwały od czerwca, a sama deklaracja gotowa jest od sierpnia. Czasu było sporo, widocznie zabrakło jednak chęci" - czytamy.

 

W oświadczeniu zwrócono się bezpośrednio do kandydata, by podpisał deklarację przed wyborami. "Albo znajduje pan czas na osoby LGBT+, albo nie. Albo zobowiązuje się pan programowo swoim podpisem tak, żeby można było pana rozliczyć z konkretnej wyborczej deklaracji, albo nie" - podkreślono.

 

"Czas dotrzymać słowa"

 

Jak dodano, "program wyborczy i konkretne deklaracje przedstawia się przed wyborami, a nie po". "Czas dotrzymać słowa i podpisać deklarację przed 21 października albo przestać obiecywać, że podpisze pan kiedyś, na +świętego nigdy+" - zaapelowali do Trzaskowskiego przedstawiciele LGBT+.

 

"Panie Rafale, powiedzieć wyborcom i wyborczyniom na 5 dni PRZED wyborami, że nie ma się dla nas czasu w kalendarzu i porozmawia się z nami PO wyborach, to pokazać, jak niski priorytet zajmuje społeczność LGBT+ w pana planach na zarządzanie Warszawą" - napisali.

 

Zdaniem przedstawicieli środowisk LGBT+ po zachowaniu polityka należy wnioskować, że wyborcy tej społeczności mają dla niego "znikome znaczenie". "To typowe dla Platformy Obywatelskiej, czego nauczyliście nas przez ostatnie kilkanaście lat. Dlatego nie wierzymy w ogólnikowe zapowiedzi przedwyborcze. Czas dotrzymać słowa - dodali.

 

PAP

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie