Osiem osób zatrzymanych za wyłudzenie ponad 9 mln zł podatku VAT

Polska
Osiem osób zatrzymanych za wyłudzenie ponad 9 mln zł podatku VAT
CBŚP

Kolejne osiem osób podejrzanych o udział w międzynarodowej grupie przestępczej i wyłudzenie co najmniej ponad 9 mln zł podatku VAT, pod pozorem handlu m.in. artykułami chemicznymi zatrzymała policja. Pięcioro z nich zostało aresztowanych. Zatrzymanym zarzucono także tzw. pranie brudnych pieniędzy, uzyskanych drogą fikcyjnych transakcji towarami o wartości co najmniej ponad 39,5 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Lubelski Wydziału Zamiejscowy Prokuratury Krajowej - poinformowała we wtorek w komunikacie Prokuratura Krajowa.

 

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie aresztował pięcioro podejrzanych: Macieja M., Huberta C., Dariusza C., Zbigniewa K. i Kamilkę K. Wobec pozostałych trojga podejrzanych prokurator zastosował dozór policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Na poczet grożących im kar zabezpieczono mienie podejrzanych o łącznej wartości ponad 6,5 mln zł.

 

Członkowie grupy zajmowali się tzw. praniem brudnych pieniędzy, przez zakładaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i dokonywanie z rachunków tych firm przelewów środków finansowych uzyskanych w drodze przestępstwa.

 

Sposób działania

 

Wyłudzeń zwrotu podatku VAT dokonywali w ten sposób, że kontrolowane przez nich polskie podmioty wykazywały dostawę towarów do innych krajów Unii Europejskiej i uzyskiwały z tego tytułu prawo do odliczenia podatku VAT. Przedmiotem tych transakcji był m.in. półprodukt chemiczny granulat bralenu oraz folia stretch.

 

Towary te były pozornie sprzedawane do bułgarskiej spółki, która ponownie wprowadzała go do obrotu na terenie Polski, sprzedając do tych samych spółek. Po kilku transakcjach w Polsce ponownie wykazywana była sprzedaż tych towarów do tej samej bułgarskiej spółki.

 

Polskie podmioty gospodarcze uzyskiwały dzięki temu prawo do odliczenia podatku VAT. W śledztwie ustalono, że przestępcze transakcje dotyczyły także kawy. Była ona sprzedawana do firm mających swoje siedziby m.in. w Estonii i Czechach.

 

W wyniku nielegalnych transakcji spółki skorzystały z prawa do odliczenia łącznie kwoty co najmniej ponad 9 mln zł. Transakcje były uwiarygadniane przez wystawianie faktur i przelewy pieniędzy z rachunków bankowych tych firm.

 

Pierwszych zatrzymań w tej sprawie dokonano w listopadzie ubiegłego roku. Łącznie zarzuty usłyszało 39 osób. Wobec 10 podejrzanych zastosowano areszt. Wszechstronnie wyjaśniane są okoliczności dotyczące działalności kilkudziesięciu różnych podmiotów gospodarczych zajmujących się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT w ramach tzw. oszustw karuzelowych. 

 

Mieli wyłudzić 100 mln zł podatku VAT

 

Prokuratura Krajowa poinformowała we wtorek, że cztery osoby należące do międzynarodowej grupy przestępczej zostały oskarżone o wyłudzenia VAT na kwotę ponad 100 mln zł. W tej sprawie śledztwo prowadzi Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

 

Cztery osoby, w tym trzech przedsiębiorców oraz księgową, zatrzymali w Warszawie i w powiecie nowodworskim policjanci CBŚP i funkcjonariusze CBA z Olsztyna. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawione zostały im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pomocnictwa w popełnieniu oszustw podatkowych i narażenia na nienależny zwrot podatkowej należności publicznoprawnej.

 

Przestępczy proceder związany był między innymi z obrotem metalami szlachetnymi, w tym granulatem srebra i platyną. Fikcyjny obrót towarami odbywał się przy wykorzystaniu kontrolowanych przez grupę spółek kapitałowych, które wystawiały faktury poświadczające nieprawdę w obrocie tymi towarami. Tworzone były nierzetelne i podrobione faktury VAT dokumentujące fikcyjny zakres usług wykonywanych przez podstawione spółki. Członkowie grupy dopuszczali się ponadto tzw. prania brudnych pieniędzy - podała w komunikacie prokuratura.

 

Wobec czterech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zabezpieczono również majątek należący do podejrzanych o wartości ponad 5,5 mln zł. Przeprowadzone zostały również przeszukania w ich miejscach zamieszkania i w siedzibach firm w Warszawie i w województwie mazowieckim, powiązanych z działalnością grupy przestępczej. Zabezpieczono dokumentację i nośniki komputerowe jako dowody w sprawie.

 

Zorganizowana grupa przestępcza

 

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku od 2015 roku. Wówczas to śledczy wpadli na trop grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem metalami szlachetnymi. Jej członkowie działali w latach 2015-2016 w Polsce, Niemczech i w Estonii. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podejrzani mogli wyłudzić ponad 100 milionów złotych.

 

Łącznie w sprawie 17 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna, której śledczy zarzucają kierowanie tą grupą. Jak podała Prokuratura Krajowa, sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie