Konwiński chce, by komisja ds. VAT przesłuchała Rostowskiego 12 października

Polska
Konwiński chce, by komisja ds. VAT przesłuchała Rostowskiego 12 października
Polsat News

Członek komisji śledczej ds. VAT Zbigniew Konwiński (PO) poinformował w piątek, że składa wniosek do przewodniczącego komisji Marcina Horały (PiS), aby ta przesłuchała b. ministra finansów Jacka Rostowskiego w pierwotnie zaplanowanym terminie 12 października.

W czwartek szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS) zapowiedział, że przesłuchanie byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego przed komisją śledczą ds. VAT odbędzie się w drugiej połowie listopada. Zaznaczył, że o przesunięcie terminu wnioskowała część posłów komisji. Początkowo przesłuchanie planowane było na 12 października.

 

Członek komisji Zbigniew Konwiński (PO) poinformował w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że składa wniosek do przewodniczącego Horały, aby przysłuchanie Rostowskiego odbyło się jednak w pierwotnie zakładanym terminie.

 

- Uważam, że to jest niedorzeczna sytuacja, że pierwszym świadkiem, który został przesłuchany przez komisję, był członek Rady Programowej PiS, pobierający - on i jego firmy - wynagrodzenie od partii PiS, a z niewiadomych dla mnie powodów odroczone jest przesłuchanie byłego ministra finansów, który myślę, że w tej sprawie miałby dość sporo do powiedzenia, o tych działaniach, które były podejmowane przez poprzednią koalicję na rzecz uszczelniania systemu i uszczelniania systemu VAT - podkreślił polityk Platformy.

 

"Przestraszyli się przesłuchania przed wyborami"

 

W połowie września komisja śledcza przesłuchała pierwszego świadka prof. Witolda Modzelewskiego - eksperta, doradcę podatkowego, byłego wiceministra finansów i autora pierwszej ustawy o VAT.

 

Jego zdaniem, "przewodniczący Horała i większość PiS-owska po prostu przestraszyli się przesłuchania Rostowskiego przed wyborami samorządowymi". - I dlatego to przesłuchanie zostało odroczone - stwierdził Konwiński.

 

Poseł PO dodał, że "nie widzi żądnych powodów, żeby termin tego przesłuchania odraczać w bliżej nieokreśloną przyszłość". Konwiński zaznaczył również, że nie dostał żadnego uzasadnienia decyzji o przesunięciu przesłuchania Rostowskiego. - Dostałem tylko suchą informację, że posiedzenie komisji z 12 października zostało odwołane - powiedział. - Według mojej wiedzy to był też termin ustalony wspólnie ze świadkiem, więc wydaje mi się, że tym bardziej to przesłuchanie powinno mieć miejsce - ocenił polityk Platformy.

 

Rozszczelnienie systemu w latach 2007-2015 

 

Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca br. W połowie września komisja przesłuchała pierwszego świadka - prof. Witolda Modzelewskiego, który m.in. był wiceministrem finansów w latach 1992-1996. i jest m.in. autorem pierwszej ustawy o VAT.

 

W komisji śledczej, obok Horały, zasiadają posłowie PiS: Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Wojciech Murdzek i Andrzej Matusiewicz oraz posłowie: Zbigniew Konwiński (PO), Mirosław Pampuch (Nowoczesna), Marek Jakubiak (Kukiz'15) i Genowefa Tokarska (klub PSL-UED).

 

Komisja śledcza ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 roku. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanych w innych krajach.

 

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

 

Wskazano również na prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, "w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

 

zdr/  PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie