Papież wydalił ze stanu kapłańskiego dwóch biskupów z Chile

Świat
Papież wydalił ze stanu kapłańskiego dwóch biskupów z Chile
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek wydalił ze stanu kapłańskiego dwóch chilijskich biskupów - podał w sobotę Watykan. To kolejna konsekwencja skandalu pedofilii w tamtejszym Kościele. Decyzję tę ogłoszono w dniu spotkania papieża z prezydentem Chile Sebastianem Pinerą, którego tematem była m.in. "bolesna plaga nadużyć wobec nieletnich".

Ze stanu kapłańskiego wydaleni zostali oskarżeni o wykorzystywanie seksualne biskupi Francisco Jose Cox Huneeus i Marco Antonio Ordenes Fernandez.

 

Cox nadal będzie należeć do Instytutu Ojców Szensztackich

 

"Decyzja podjęta przez papieża w czwartek 11 października 2018 roku nie podlega apelacji" - głosi komunikat Stolicy Apostolskiej.


Jest w nim też informacja, że Kongregacja Nauki Wiary powiadomiła obu zainteresowanych przez ich przełożonych w miejscu ich pobytu.

 

Francisco Jose Cox Huneeus nadal będzie należeć do Instytutu Ojców Szensztackich - dodano.

 

Pierwsza taka decyzja papieża wobec biskupów z Chile


To pierwsza taka decyzja papieża wobec biskupów z Chile, gdzie ostatnio ujawniono skandal pedofilii na dużą skalę. W minionych miesiącach Franciszek przyjął dymisję siedmiu tamtejszych ordynariuszy oskarżonych o tuszowanie nadużyć po tym, jak w maju rezygnację na jego ręce złożyli w czasie wizyty w Watykanie wszyscy chilijscy biskupi; łącznie ponad 30 hierarchów.


Komunikat o wydaleniu dwóch biskupów ze stanu duchownego został ogłoszony w dniu papieskiej audiencji dla prezydenta Chile Sebastiana Pinery w Watykanie.

 

"Bolesna plaga nadużyć wobec nieletnich"


Po tym spotkaniu watykańskie biuro prasowe poinformowało, że jednym z tematów rozmowy szefa państwa z Franciszkiem i jego najbliższymi współpracownikami z Sekretariatu Stanu była "bolesna plaga nadużyć wobec nieletnich". Potwierdzono "zaangażowanie wszystkich na rzecz współpracy, by zwalczać i zapobiegać popełnianiu takich przestępstw i ich ukrywaniu" - podano w komunikacie.

 

Episkopat Chile przeprasza za czyny dwóch biskupów wydalonych z kapłaństwa

 

- Wyrażamy słowa bliskości z tymi, którzy doświadczyli wykorzystywania i krzywd ze strony biskupów. Prosimy o przebaczenie w imieniu biskupów i Kościoła. Jako biskupi Konferencji Episkopatu podążamy drogą odnowy kościelnej - oświadczyła konferencja chilijskiego episkopatu.

 

 

las/grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie