Abp Scicluna: papież cierpi z powodu powolności postępowań ws. pedofilii

Świat
Abp Scicluna: papież cierpi z powodu powolności postępowań ws. pedofilii
PAP/EPA/ANGELO CARCONI
PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek "cierpi z powodu powolności wymiaru sprawiedliwości" w sprawie przypadków pedofilii - powiedział w poniedziałek w Watykanie arcybiskup Charles Scicluna z Malty, który jako papieski wysłannik zaangażowany był w postępowania w tej sprawie.

Na konferencji prasowej abp Scicluna podkreślił, że wymiar sprawiedliwości pracuje w sposób "trochę przesadnie" powolny.

 

- Papieża martwi powolność naszego wymiaru sprawiedliwości - oświadczył.

 

Ofiary pedofilii "odczuwają głód i pragnienie sprawiedliwości, które ja podzielam" - oświadczył maltański hierarcha, wcześniej promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary, odpowiedzialny za postępowania w sprawie nadużyć. Niedawno był specjalnym wysłannikiem papieża do Chile, gdzie zbierał dokumentację na temat przypadków wykorzystywania seksualnego w tamtejszym Kościele. Został zapytany, co powiedziałby ofiarom wykorzystywania. 

 

- Wolałbym milczeć i płakać z nimi, jak przydarzyło mi się to wiele razy. Milczenie i płacz są pierwszą odpowiedzią. Drugą jest sprawiedliwość - dodał.

 

Kościół "bardziej pokorny"

 

 

Jego zdaniem obecny kryzys z powodu skandalu pedofilii uczyni Kościół "bardziej pokornym", bo - jak mówił - "jedyna droga do pokory prowadzi przez upokorzenie".

 

Maltański hierarcha wyraził przekonanie, że trwający synod biskupów na temat młodzieży nie przyniesie wszystkich odpowiedzi w kwestiach związanych ze skandalem wykorzystywania seksualnego w Kościele.

 

Jak dodał, ma temu służyć zwołane na luty przez papieża spotkanie przewodniczących episkopatów z całego świata w Watykanie.

Zaznaczył zarazem, że sprawa nadużyć powinna znaleźć miejsce w dokumencie końcowym synodu jako jeden z często poruszanych w czasie obrad tematów.

 

maw/  PAP

maw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie