Od dziś na stacjach paliwa oznaczone nowymi etykietami

Moto
Od dziś na stacjach paliwa oznaczone nowymi etykietami
fuel-identifiers.eu

Od 12 października do oznaczania paliw trzeba używać nowych etykiet. Benzyny oznakowane będą kółkami, oleje napędowe - kwadratami, a gaz do samochodów znajdziemy na symbolach w kształcie rombu. Nowe naklejki znajdować się muszą na dystrybutorach paliwa, przy wlewach paliwa w nowych autach oraz w instrukcjach obsługi nowych pojazdów.

Etykiety powinny być umieszczone na dystrybutorach benzyny, oleju napędowego, wodoru (H2, sprężonego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz gazu płynnego (LPG) na wszystkich i ogólnodostępnych stacjach paliw na terenie Unii Europejskiej. Powinny także znaleźć się na pistoletach.

 

Wymaga tego dyrektywa unijna. Znaki mają być wyraźne i widoczne dla konsumentów.

 

Zdaniem unijnych urzędników nowe piktogramy pozwolą lepiej oznakować paliwa i ułatwią ich odróżnianie.

 

Etykiety umieszczone będą na nowo wyprodukowanych pojazdach i w instrukcjach ich obsługi.

 

Etykiety w punktach tankowania paliwa mogą zawierać dodatkowe informacje, zgodnie z wymogami krajowymi oraz w miejscowym języku.

Etykiety pojawią się na następujących nowo wyprodukowanych pojazdach: motorowerach, motocyklach, pojazdach trój- i czterokołowych, samochodach osobowych, lekkich samochodach dostawczych, pojazdach ciężarowych, autobusach i autokarach.

 

Nad wzorami i formatem nowych etykiet zgodnie z ogólnymi wytycznymi dyrektywy 2014/94/UE pracował specjalny zespół zadaniowy, działający w ramach Komitetu Technicznego 441 (TC441) CEN (Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego).

 

Wśród członków zespołu zadaniowego znaleźli się unijni eksperci z branży samochodowej i paliwowej, przedstawiciele organizacji pozarządowych reprezentujących konsumentów, krajowych organów normalizacyjnych, rządów państw UE oraz Komisji Europejskiej. Parametry techniczne oraz rozmiary nowych etykiet zgodne są z normą EN16942.

 

VIDEO: paliwo na żądanie w Rosji. Kurierzy dojeżdżają do klienta i tankują mu samochód.

 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie