Koncern BMW przyznał się do błędów w dwóch modelach z silnikiem Diesla

Świat
Koncern BMW przyznał się do błędów w dwóch modelach z silnikiem Diesla
EurovisionNim/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Niemiecki koncern samochodowy BMW przyznał się w piątek do omyłkowego zainstalowania niewłaściwego oprogramowania sterującego filtrowaniem spalin w 11,7 tys. modeli serii 5 i 7 przeznaczonych na rynek niemiecki. Koncern zamierza wycofać samochody z wadliwym oprogramowaniem i podkreśla, że nie uważa go za "urządzenie udaremniające", które pozwalało na manipulację pomiarem emisji spalin.

- Błąd wykryto podczas wewnętrznych testów i zgłoszono w federalnym urzędzie ds. ruchu drogowego (KBA) w Flensburgu - poinformował rzecznik koncernu.

 

Jak twierdzi BMW, oprogramowanie zaprojektowano dla modeli SUV X5 i X6, w których działało ono prawidłowo, ale w 2014 roku zainstalowano je przez pomyłkę również w modelach serii 5 i 7, które nie są już produkowane.

 

Rzecznik koncernu podkreślił, że BMW nie uważa tego oprogramowania za tzw. urządzenie udaremniające (ang. defeat device), które stało się przyczyną skandalu u innego niemieckiego producenta samochodów - Volkswagena (VW) - pisze tygodnik "Spiegel".

 

Producent bada obecnie, czy w wadliwe oprogramowanie wyposażono też pojazdy przeznaczone na eksport, zwłaszcza do USA, gdzie grożą za to dotkliwe kary - dodaje "Spiegel".

 

Oprogramowanie do zmiany

 

Koncern zamierza wycofać z rynku 11,7 tys. modeli M550d xDrive i 750d XDrive i, uzyskawszy pozwolenie KBA, zainstalować właściwe oprogramowanie.

 

Odkąd we wrześniu 2015 roku wybuchła afera spalinowa w Volkswagenie, BMW utrzymywał, że jego samochody nie są wyposażone w urządzenia udaremniające, a stanowisko to powtórzył jeszcze w ubiegłym tygodniu, kiedy KBA uwolniło firmę od zarzutów manipulacji przy modelach serii 3 - przypomina "Spiegel".

 

W czwartek poinformowano o dalszych przeszukaniach w domach osób podejrzanych w tzw. aferze spalinowej u kontrolowanego przez VW producenta samochodów Audi.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie