Biedroń: siła Kościoła jest nieproporcjonalna do stanu świadomości społeczeństwa

Polska

- Dziś wiemy, że jest potrzebny rozdział państwa od Kościoła - podkreślił w programie "Polityka na Ostro" prezydent Słupska Robert Biedroń. - Być może trzeba wypowiedzieć konkordat. (…) Dlaczego my płacimy wysokie podatki, a księża niskie, kiedy majątek Kościoła katolickiego jest tylko odrobinę mniejszy, jeśli np. chodzi o grunty, od majątku Skarbu Państwa - dodał.

W programie "Polityka na Ostro" gość Agnieszki Gozdyry odniósł się do decyzji prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka zakazującej organizacji marszu równości.


- Siła Kościoła jest nieproporcjonalna do stanu świadomości społeczeństwa. Dziś wiemy, że jest potrzebny realny rozdział państwa od Kościoła. Trzeba w końcu te sprawy uporządkować, żeby nie tylko prezydentowi Żukowi nigdy nie przychodziło do głowy sugerowanie się jakąś decyzją hierarchów kościelnych - podkreślił.


Renegocjacja konkordatu


Wśród propozycji Biedronia dot. rozdziału Kościoła od państwa jest m.in. opodatkowanie zbiórek kościelnych i renegocjacja art. 21 konkordatu. Prezydent Słupska nie wyklucza też zupełnego wypowiedzenia tej umowy.


- To początek naszej dyskusji programowej. Są tam postulaty m.in. likwidacji funduszu kościelnego, który z roku na rok rośnie, to jest zmiana opodatkowania Kościoła katolickiego - wyliczał.


- Dlaczego my płacimy wysokie podatki i często uważamy, że za wysokie, dlaczego przedsiębiorcy płacą wysokie podatki, a księża niskie, kiedy majątek Kościoła katolickiego jest odrobinę mniejszy, jeśli np. chodzi o grunty, niż majątek Skarbu Państwa - pytał Biedroń.


"Święci się toalety publiczne, McDonaldy"


Przypomniał, że kiedy otwierał obwodnicę Słupska, "to nie było księdza z kropidłem". - Zrobiłem bieg na 5 km i mógł biec każdy. Mógł biec ksiądz z kropidłem. Nie biegł. Biegłem ja, nie dobiegłem pierwszy, pierwszy dobiegł mieszkaniec Słupska, który tę inwestycję otworzył - opowiadał.


- A w Polsce święci się toalety publiczne, McDonaldy, wszystko się święci. W Słupsku tak nie ma. Ja pokazałem, że ja coś deklaruję w kwestii rozdziału państwa od Kościoła, to to po prostu robię - dodał.

 

 

prz/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie