Żurek pozywa sąd. "Żądam zaprzestania stosowania czynności mobbingowych"

Polska
Żurek pozywa sąd. "Żądam zaprzestania stosowania czynności mobbingowych"
Polsat News

Sędzia Waldemar Żurek złożył pozew przeciwko Sądowi Okręgowemu w Krakowie za działania pełniącej obowiązki jego prezesa Dagmary Pawełczyk-Woickiej. Domaga się w nim m.in. zaprzestania stosowania mobbingu.

Jak dowiedziała się PAP, pozew został skierowany już kilkanaście dni temu do sądu w Opolu.

 

- Potwierdzam, że taki pozew został złożony. Zawiera on opis szeregu czynności podjętych wobec mnie przez pełniącą obowiązki prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmarę Pawełczyk-Woicką - powiedział sędzia Żurek.

 

"Przepisy obowiązujące obecnie są nieprecyzyjne"

 

Nie chciał ujawniać szczegółów pozwu. - Żądam zaprzestania stosowania wobec mnie czynności mobbingowych, do których zaliczam także przeniesienie mnie do innego wydziału z naruszeniem obecnie obowiązujących przepisów - powiedział sędzia Żurek.

 

Dodał, że ma świadomość, iż rozstrzygnięcie sądu w tej sprawie może być obserwowane przez wszystkich sędziów w Polsce. - Przepisy obowiązujące obecnie są nieprecyzyjne, a z drugiej strony są tak budowane pod władzę polityczną, że w praktyce dają prezesom powołanym przez ministra - polityka bardzo duże możliwości wpływania na konkretnego sędziego. W przypadku mojej osoby to wpływanie idzie zdecydowanie za daleko, bo jest to ciąg czynności, które mają mi utrudnić życie lub mnie szykanować - ocenił Żurek.

 

Żurek odwołał się do KRS

 

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka zdecydowała o przeniesieniu sędziego Żurka od 1 września z II Wydziału Cywilnego-Odwoławczego do I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie. W piątek poinformowała, że skierowała do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym wniosek o wszczęcie czynności wyjaśniających wobec sędziego Żurka. Jak podała powodem jest to, że nie rozpoznaje on spraw w wydziale, w którym powinien pracować.

 

Według sędziego Żurka jego przeniesienie nastąpiło ze złamaniem ustawy o ustroju sądów m.in. bez uzyskania niezbędnej opinii kolegium Sądu Okręgowego i bez uwzględnienia stażu pracy.

 

W oświadczeniu przekazanym w poniedziałek sędzia Żurek napisał, że "każdego dnia jest w pracy i podejmuje szereg czynności orzeczniczych". Jak podał we wrześniu 2018 r. uczestniczył w ośmiu dniach rozpraw, ośmiu dniach posiedzeń poprzedzających rozprawy oraz w wydaniu orzeczeń w 70 sprawach oraz dwukrotnie w Kolegium Sądu, a w październiku w jednej rozprawie, dwóch posiedzeniach, w wydaniu 16 orzeczeń oraz w jednym obowiązkowym Kolegium Sądu. Przypomniał, że od decyzji o przeniesieniu do innego wydziału sądu odwołał się do KRS i do dziś nie otrzymał uchwały w tej sprawie.

 

Wcześniej w środę informację o pozwie złożonym przez sędziego Żurka podał m.in. portal Onet.pl.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie