"Sędziowie podajcie się do dymisji"; "#zepsulicięPolsko". Komentarze po zawieszeniu KRS

Polska
"Sędziowie podajcie się do dymisji"; "#zepsulicięPolsko". Komentarze po zawieszeniu KRS
Polsat News

"Znowu usłyszymy: Polacy nic się nie stało? Stało się. Sami wypychamy się z UE" - napisał na Twitterze sędzia Waldemar Żurek. Politycy i eksperci komentują decyzję Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa o zwieszeniu polskiej KRS w prawach członka tej organizacji.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zdecydowała w poniedziałek o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej organizacji podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie- poinformował przewodniczący KRS Leszek Mazur.

 

Jak dodał, za zawieszeniem KRS oddano 100 głosów, przy 6 przeciwnych i 9 wstrzymujących się. W konsekwencji polska KRS nie ma prawa głosu i nie może w ramach tej organizacji podejmować "praktycznie żadnych działań". ENCJ zapowiedziała, iż będzie monitorować działania polskiej rady sądownictwa. Sędzia Mazur nie wykluczył też przywrócenia lub wykluczenia KRS z sieci rad.

 

"Smutny dzień dla Polaków; #zepsulicięPolsko"

 

"Smutny dzień dla Polaków. Znowu usłyszymy: Polacy nic się nie stało? Stało się. Sami wypychamy się z UE. Sędziowie z neo KRS podajcie się do dymisji. Ratujcie resztki honoru. Przynoście wstyd środowisku sędziowskiemu" - napisał Waldemar Żurek na Twitterze. W następnym Tweecie dodał, że rządzący "wypychają Polskę z UE".

 

Z kolei Grzegorz Furgo określił decyzję ENCJ jako "bolesny cios wizerunkowy dla Polski". Swoją wiadomość opatrzył hasłem "Zniszczyli cię Polsko".

Kopacz: KRS uzależniona politycznie

 

- To jest smutne, bo to kolejna instytucja, w której jesteśmy źle traktowani tzn. - tak, jak na to zasługujemy. To co się dzieje się w KRS, te skandaliczne wybory sędziów SN pokazują, że KRS jest uzależniona polityczne - powiedziała w programie "Graffiti" była premier Ewa Kopacz. Jak dodała "jeśli chodzi o stanie na straży niezawisłości sędziów to KRS niestety nie spełnia swojej roli".

 

- Trudno się dziwić, że instytucje europejskie reagują na dzisiejszą sytuację - zaznaczyła wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej na antenie Polsat News.

 

Karczewski: W Polsce powinniśmy sami robić zmiany"

 

- Ja tej decyzji zupełnie nie rozumiem, uważam tę decyzję za polityczną, złą - powiedział Karczewski we wtorek w tvn24. - Nie znam jeszcze uzasadnienia, nasza KRS prześle również swoje wyjaśnienia. Z tego co wiem - ale nie znam dokładnie statutu tej organizacji - nie ma takiej formy zawieszenia, tak czytałem w dzisiejszej prasie - zaznaczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

- W Polsce powinniśmy sami robić zmiany, decydować o kształcie wymiaru sprawiedliwości, o kształcie ustaw, które kształtują wymiar sprawiedliwości - podkreślił polityk PiS.

 

Karczewski dodał, że zmian w sądownictwie oczekuje podobna ilość Polaków, co w sondażach głosuje za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej.

 

- Ludzie źle oceniają wymiar sprawiedliwości, zabetonowany jeszcze w starym systemie. Jeżdżę po Europie, spotykam się z politykami, dziennikarzami, tłumaczę im. Oni się dziwią, że wymiar sprawiedliwości nie został w przeciągu ostatnich 30 lat transformacji w Polsce zreformowany, że tkwiliśmy w starym systemie - zaznaczył marszałek.

 

PAP

mos/hlk/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie